Reklama

Reklama

W SDK trwa XIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne "Bieszczady bez granic"

Opublikowano: czw, 8 lut 2018 14:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od niedzieli w Sanockim Domu Kultury trwa XIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne "Bieszczady bez granic". Oprócz koncertów w Sanockim Domu Kultury i w innych miejscach, jego program obejmuje też warsztaty, lekcje pokazowe, wykłady.

Forum zainaugurowała 4 lutego wielka gala z okazji jubileuszu 90-lecia Lidii Grychtołówny, słynnej pianistki. Maestra brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, koncertowała na całym świecie, dokonała wielu nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych. Zasiadała w jury Konkursów Chopinowskich, a także innych międzynarodowych konkursów. Jest pedagogiem na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji.

 

Sasha i Gary

 

5 lutego miał miejsce koncert "Forum Miastu": Sasha Strunin & Gary Guthman Jazz Show wystąpili w programie "Woman in Black". To wydarzenie niezwykłe nie tylko ze względów muzycznych, ale również pod względem idei koncertu, jaką jest wsparcie naszej regionalnej Fundacji Czas Nadziei i jej podopiecznych.

Gary Guthman przez ponad 30 lat występował jako solista z około dwustu orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach. Krytycy amerykańscy uznali go za jednego z najpopularniejszych trębaczy solistów.

Sasha Strunin jest córką śpiewaków operowych: Rosjanina Igora Strunina i Ukrainki Wity Nikołajenko, wychowała się jednak w Polsce, w Poznaniu, i czuje się Polką. Jej prababcia pochodziła z polskiej rodziny szlacheckiej Stankiewiczów. Wokalistka ukończyła  Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, w 2009 r. rozpoczęła solową działalność muzyczną. Początkowo wykonywała muzykę pop, wraz z wydaniem drugiej solowej płyty zaczęła oscylować wokół jazzu.

 

Muzyczna rodzina Osokinów

6 lutego Georgij, Sergey i Andrej Osokinowie wykonali koncert "Tatiana Shebanova in memoriam".

Andrej Osokin, mieszkający w Londynie, to jeden z najbardziej rozchwytywanych łotewskich pianistów, laureat najważniejszych na świecie konkursów pianistycznych. Jego brat Georgij to finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował też m.in. ze znanymi orkiestrami. Natomiast ojciec obu braci, Sergey, to absolwent Konserwatorium Moskiewskiego, pedagog, jeden z najwybitniejszych łotewskich pianistów. Często zasiada w jury międzynarodowych konkursów.

 

Kevin Kenner

Jeden z najlepszych pianistów amerykańskich ostatnich lat, zaprezentuje swój recital mistrzowski 8 lutego. W 1990 r. wygrał Konkurs Chopinowski w Warszawie, zdobywał też laury w innych ważnych konkursach muzycznych. Występuje solo i jako kameralista. Koncertuje ze znakomitymi orkiestrami całego świata. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii i USA. Jest profesorem klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie. Zasiada w jury prestiżowych imprez, np. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azji. Zarejestrował też wiele wysoko ocenionych nagrań.

 

Legendarna Orkiestra Lwowska

 9 lutego podczas Gali Finałowej"Polska Niepodległa" będzie okazja, aby usłyszeć legendarną Orkiestrę Lwowską "Akademia" pod dyr. Igora Pylatyuka, rektora Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Orkiestra stale koncertuje już od ponad pół wieku, zdobywa laury w narodowych i międzynarodowych konkurach. W swoim repertuarze ma utwory kompozytorów z różnych epok, zaczynając od Bacha po muzykę współczesną, w tym także jazzową. Jej kierownikiem artystycznym jest wybitny kompozytor, prof. Myrosław Skoryk.

 

Niektóre propozycje

Wśród licznych imprez przewidzianych programem warto wspomnieć przynajmniej o niektórych.

4 lutego młodzi uczestnicy Forum wystąpili w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagórzu. Koncert poprowadziła prof. Ludmila Zakopets.

7 lutego w SDK podczas koncertu o godz. 19 wystąpią laureaci "Złotych Parnasów" z lat 2008 -2016, z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.

8 lutego w samo południe w sanockim kościele farnym można będzie posłuchać koncertu uczestników kursu barokowo-organowego.

Tego samego dnia o godz. 17.30 w kościele NSPJ na Posadzie wystąpi laureat nagrody barokowej z 2017 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.