Reklama

W razie zamknięcia placówki opiekuńczej będzie można ubiegać się o dodatkowy zasiłek

Opublikowano:
Autor:

W razie zamknięcia placówki opiekuńczej będzie można ubiegać się o dodatkowy zasiłek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W przypadku zamknięcia żłobka ze względu na zagrożenie epidemiczne jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Wypłacany będzie za okres od 1 do 20 września – poinformowała w piątek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

Podczas konferencji prasowej Socha podkreśliła, że najważniejszym jest, aby powrót do szkół i żłobków był bezpieczny dla dzieci.

Wyrazem troski o bezpieczeństwo, jak poinformowała, jest "powrót do możliwości uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców w związku z tym, że ze względu na zagrożenie epidemiczne mogą wystąpić przerwy w pracy instytucji opiekuńczych".

"Dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała rozporządzenie, na mocy którego dyrektorzy żłobków mogą dokonać zamknięcia placówki w całości lub częściowo, po zasięgnięciu opinii lokalnego sanepidu oraz za zgodą organów prowadzących"

– poinformowała wiceminister resortu rodziny.

Wyjaśniła, że np. w przypadku żłobków samorządowych, zgodzić się na ich zamknięcie musi się samorząd.

"W takiej sytuacji, która może wystąpić, dajemy możliwość skorzystania z zasiłku. Może on być wypłacany za okres od 1 do 20 września dla rodziców dzieci do 8 lat, z przedłużonym wiekiem dzieci w innych przypadkach, np. dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością".

 

Z kolei minister Maląg zwróciła uwagę, że jesteśmy w sytuacji epidemicznej, która wymaga tego, aby instytucje opieki dla dzieci były dobrze przygotowane. Dlatego – jak wskazała – razem z Państwową Inspekcją Sanitarną zostały opracowane nowe wytyczne dla tych instytucji.

W zaktualizowanych wytycznych GIS, m.in. dla przedszkoli i instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, usunięto zapis, że w grupie powinno przebywać maksymalnie 25 dzieci. Zalecono za to m.in., aby w sali przeznaczonej na zbiorowy pobyt dzieci powierzchnia przypadająca na jedno dziecko była nie mniejsza niż 1,5 mkw. (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE