Reklama

Ustrzyki Dolne. Coraz bliżej geotermii?

Opublikowano:
Autor:

Ustrzyki Dolne. Coraz bliżej geotermii? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Ustrzyki Dolne otrzymała koncesję na wykonanie otworu poszukiwawczo – rozpoznawczego wód termalnych w Ustrzykach Dolnych. To kolejny krok do korzystania w naszym mieście z energii geotermalnej.

Roboty geologiczne nad utworzeniem otworu GT-1 w Ustrzykach Dolnych mogłyby rozpocząć się na działce przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Ustrzykach Dolnych. Marszałek Województwa Podkarpackiego w czerwcu wydał decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych w naszym mieście. Pozwoliłoby to na odkrycie zasobów wód geotermalnych i skorzystanie z ich potencjału w zakresie energetyki cieplnej naszej gminy.

 

- Walczymy o to, aby znaleźć w naszej gminie źródła geotermalne – mówi Bartosz Romowicz Burmistrz Ustrzyk Dolnych – Jest to nasz cel długofalowy, który już od dłuższego czasu systematycznie realizujemy. Geotermia w Ustrzykach Dolnych to plan, który wierzę, że ma szansę się zrealizować i przyniesie wiele korzyści naszym mieszkańcom. Przede wszystkim pozwoli na ekologiczne rozwiązania w naszej gminie. Przyszłościowo pozwoli na rozwój gospodarczy, ekonomiczny, a także przyczyni się do jeszcze większej konkurencyjności turystycznej naszej gminy.

 

Jak podaje Artur Borkowski na portalu portalenergia.pl energia geotermalna to energia z wnętrza Ziemi. Skumulowana jest w gorących suchych skałach lub w systemach hydrotermalnych. W przypadku energii pierwotnej mówi się o pozostałościach po procesach formowania się planety oraz procesach rozpadu pierwiastków promieniotwórczych. Do zasobów geotermalnych zalicza się ciepło, które charakteryzuje temperatura co najmniej 20ºC.

W naszym rejonie potwierdzono występowanie wód termalnych. Wartości uzyskane z badań geofizyki powierzchniowej z otworu badawczego IG-1 w Brzegach Dolnych wykazały perspektywy odkrycia złóż węglowodorów. Najbliżej określono badaniami temperaturę wód w Polańczyku, gdzie wyniosła ona 21oC . W Wetlinie stwierdzono odwiertami występowanie geotermii o temperaturze 43 oC. W Ustrzykach Dolnych do tej pory nikt nie podjął się przeprowadzenia badań w zakresie rozpoznania wód termalnych.

 

Otwór GT-1 ma mieć głębokość 2300 metrów. Jego utworzenie pomoże w określeniu jakie parametry hydrogeologiczne i hydrochemiczne ma nasz teren. Zostaną zbadane właściwości mineralizacji wód podziemnych, jej wydajność, ciśnienie oraz temperatura. W ten sposób będzie można określić przydatność dla ujęcia wód termalnych do celów energetycznych.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz zaproponował pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości do 100% całości inwestycji. Trwają prace przygotowawcze do złożenia wniosku. Niezbędne w tym celu było zabezpieczenie 30 tys. złotych na dokumentację do wniosku „Bieszczadzka geotermia dla zrównoważonego rozwoju”. Radni Rady Miejskiej na ostatniej Sesji 30 czerwca 2020 roku nie przyjęli propozycji Burmistrza Ustrzyk Dolnych, co wstrzymuje dalsze prace.

 

 

Źródło: Portal Gminy Ustrzyki Dolne

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE