Reklama

USA: koronawirus może powodować udary u 30- i 40-latków - ostrzegają lekarze!

Opublikowano:
Autor:

USA: koronawirus może powodować udary u 30- i 40-latków - ostrzegają lekarze! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Covid-19 może prowadzić do udarów u 30- i 40-latków, którzy nie mają żadnych poważnych chorób współistniejących - ostrzegają amerykańscy lekarze. Podejrzewają też, że chorzy w USA często nawet nie dzwonią do szpitali, bo wiedzą, że są one przeciążone.

"Wirus wydaje się powodować krzepnięcie krwi w tętnicach, co prowadzi do poważnych udarów" - tłumaczy portalowi CNN neurochirurg Thomas Oxley. Podobne wnioski dotyczące krzepnięcia krwi - jak informuje "Washington Post" - płyną także z badań innych lekarzy w USA.

Nowojorski szpital Oxleya odnotował pięć przypadków udarów u osób poniżej 50. roku życia w ciągu dwóch tygodni. Przed epidemią spotykało to średnio 1,5 pacjenta miesięcznie. Większość z nowych pacjentów z udarem nie miała wcześniej poważnych chorób i przebywała w domu z łagodnymi symptomami lub bez objawów koronawirusa.

Oxley zastrzega, że "jest to z pewnością mała próbka" i "jest za wcześnie, by wiedzieć, jakie będą prawdziwe liczby". Dodaje jednak, że jego koledzy z innych szpitali w Nowym Jorku również informują o wzroście liczby udarów.

Cześć pacjentów leczonych przez zespół Oxleya zwlekała z wezwaniem karetki. W USA podejrzewa się, że wiedząc o przepełnionych szpitalach, ludzie opierają się przed telefonem pod numer alarmowy. W trakcie epidemii Amerykanom doradza się, by robili to, jeśli mają problemy z oddychaniem oraz wysoką gorączkę.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE