Reklama

Urząd Skarbowy rozliczy PIT za ciebie

Opublikowano:
Autor:

Urząd Skarbowy rozliczy PIT za ciebie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku ze zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonanymi w 2017 r. podatnicy, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników z tytułu m.in. umowy o pracę, umowy o dzieło i zlecenia, z praw autorskich, a także od organów rentowych mogą złożyć do urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-37 na druku PIT-WZ.

Formularz ten można złożyć do urzędu skarbowego w terminie od 1 stycznia 2018 r. do 16 kwietnia 2018 r.. Choć wniosek PIT-WZ można składać od 1 stycznia 2018 r., to dopiero od 15 marca 2018 r. urząd skarbowy przekaże podatnikowi wstępną wersję jego zeznania podatkowego.

Z możliwości rozliczenia podatku dochodowego w oparciu o przedmiotowy wniosek mogą skorzystać podatnicy rozliczający się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Należy zaznaczyć, że wniosek PIT-WZ można złożyć do urzędu wyłącznie elektronicznie. W przypadku przesłania wniosku w formie papierowej nie będzie on brany w ogóle pod uwagę, podobnie jak wniosek PIT-WZ, złożony wprawdzie elektronicznie, ale już po obowiązującym terminie, tj. po 16 kwietnia 2018 r. Po tym terminie urząd skarbowy nie sporządzi już zeznania podatkowego, należy wtedy dokonać rozliczenia wyłącznie samodzielnie.

Do złożenia wniosku może podatnik skorzystać z:

- formularza dostępnego na Portalu Podatkowym, dostęp:

www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, po wybraniu zakładki:

 

"Wniosek o sporządzenie zeznania PIT-WZ",

- systemu e-Deklaracje, korzystając z aplikacji deskop, z formularza interaktywnego, zakładka:

e-Deklaracje, Formularze, PIT,

- formularza dostępnego w bankowości elektronicznej( wybranego banku krajowego lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej).

 

Należy nadmienić, że wniosek PIT-WZ nie może zostać złożony przez pełnomocnika.

Składając wniosek PIT-WZ, należy go podpisać. W przypadku składania wniosku poprzez Portal Podatkowy można to zrobić, korzystając z danych autoryzujących, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP. Natomiast składając wniosek poprzez system e-Deklaracje, podpisujemy, korzystając z danych autoryzacyjnych, kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeżeli korzystamy ze strony banku lub spółdzielczej kasy zapomogowo-pożyczkowej, podatnik może podpisać wniosek danymi uwierzytelniającymi, które dany bank stosuje w swoim systemie weryfikującym tożsamość klienta banku.

 

Wypełniając wniosek należy pamiętać, aby podać w nim adres poczty elektronicznej, na który zostanie podatnikowi w terminie 5 dni roboczych przekazany e-mail z linkiem do udostępnienia na Portalu Podatkowym jego zeznania podatkowego PIT-37. Te dane umożliwią podatnikowi otrzymanie dostępu do jego zeznania podatkowego, które po sprawdzeniu należy zaakceptować albo odrzucić. Odrzucenie przez podatnika zeznania podatkowego może wynikać m.in. z tego, że podatnik błędnie zaznaczył we wniosku koszty uzyskania przychodów lub nie zaznaczył ich wcale, pomimo iż w PIT-11 takie koszty figurują.

Należy także zaznaczyć, że w przypadku gdy podatnik zorientuje się, że po wysłaniu druku PIT-WZ zrobił błąd, np. podał błędny adres e-mail, nie może ponownie przesłać PIT-WZ z poprawnymi danymi. Nie można też dokonywać poprawek w udostępnionym przez urząd zeznaniu podatkowym PIT-37. W takim przypadku pozostaje podatnikowi tylko odrzucenie zeznania i rozliczenie się samodzielnie lub gdy zeznanie wcześniej podatnik zaakceptował, może złożyć korektę zeznania PIT-37.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE