Reklama

UOKiK kontroluje kotły na paliwa stałe. Wiele modeli zostało zakwestionowanych!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: kb.pl

UOKiK kontroluje kotły na paliwa stałe. Wiele modeli zostało zakwestionowanych! - Zdjęcie główne

foto kb.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Inspekcja Handlu wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjęła działania w zakresie kontroli kotłów grzewczych. Zakwestionowane zostało 29 ze 159 modeli objętych inspekcją.

Zdrowie i bezpieczeństwo polskich konsumentów jest jednym z priorytetów Urzędu. Dbanie o środowisko leży w interesie nas wszystkich. UOKiK wraz z Inspekcją Handlową prowadzą kontrolne, których celem jest wyeliminowanie z rynku kotłów, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale również przyczyniają się do problemów zdrowotnych Polaków. Sprawdzamy rzetelność informowania konsumentów oraz spełnianie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej czy deklaracji zgodności – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

 

Przez wzgląd na ciągłe i dynamiczne zmiany przepisów i wytycznych dotyczących wymagań wobec kotłów, kontrole prowadzono dwutorowo. Inspekcja Handlowa sprawdza jakość i oznakowanie takich produktów pod kątem przepisów prawa ochrony środowiska oraz w zakresie spełniania wymagań wynikających z przepisów unijnych – tzw. ekoprojektu.

 

Inspekcja Handlowa sprawdzała przede wszystkim, czy kotły posiadają dokumentację techniczną oraz czy dokumentacja ta potwierdza, że spełniają one wymagania w zakresie granicznych wartości emisji oraz sprawności cieplnej. Inspektorzy skontrolowali kotły dostępne, zarówno w sieciach handlowych, jak i u producentów oraz w sprzedaży internetowej.

 

 

Kontrolerzy UOKiK sprawadzali zgodność z przepisami prawa ochrony środowiska  134 kotłów na paliwo stałe, z czego zakwestionowane zostało 10 modeli ze względów formalnych. Inspekcja dopatrzyła się nieprawidłowości w oznakowaniu (brak informacji o parametrach zalecanego paliwa) oraz rozbieżności w dokumentacji. Przedsiębiorcy zaraz po kontroli podjęli odpowiednie działania i usunęli kotły ze sprzedaży lub poprawili ich oznakowania.

 

W zakresie wymagań ekoprojektu kontrola objęła łącznie 25 kotłów, z czego pod względem formalnym zakwestionowano 19 (76 proc. objętych sprawdzeniem). Wykryte nieścisłości dotyczyły nieprawidłowej deklaracji zgodności (9 przypadków), deklaracja techniczna była niezgodna z przepisami (3 przypadki), brak znaku CE (jeden przypadek). Inspektorzy zakwestionowali również 9 nieprawidłowo sporządzonych instrukcji obsługi.

 

Do badań laboratoryjnych wysłane zostało 15 modeli z czego 2 nie spełniły wymogów kontroli. Jeden z badanych kotłów znacząco przekroczył normy emisji szkodliwych związków (tj. tlenku azotu i tlenku węgla). Używanie go stwarzałoby poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia. Sprzedawca na podstawie tych wyników badań natychmiast wycofał zagrażający życiu i zdrowiu produkt ze sprzedaży. Prezes UOKiK wszczął postępowanie administracyjne w stosunku do producenta. W przypadku drugiego kotła wartość emisji tlenku azotu przekraczała deklarowaną przez producenta, jednak mieściła się w ramach maksymalnych emisji – po wprowadzeniu korekty deklarowanych przez producenta wartości produkt jest zgodny z wymaganiami.

 

 

Inspekcja Handlowa przeprowadziła również kontrolę 15 kotłów na paliwo gazowe lub ciekłe wprowadzonych do obrotu po zmianie wymogów dotyczących tlenków azotu. Tylko w jednym przypadku inspektorzy zakwestionowali względy formalne. Spowodowane było to nieścisłościami pomiędzy wytycznymi instalacji i konserwacji a instrukcją obsługi — sprzeczne informacje mogły wprowadzić konsumenta w błąd. W zaistniałej sytuacji producent podjął dobrowolnie działania naprawcze.

 

Badania laboratoryjne sprawdzały, czy kotły podczas spalania nie emitują niebezpiecznych substancji do atmosfery, a także czy posiadają odpowiednią sprawność sezonowej efektywności energetycznej. Do testów wytypowano 5 kotłów na paliwo gazowe oraz 2 kotły na paliwo ciekłe. Przekroczenia norm nie zauważono.

*Źródło - UOKiK*

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy