Reklama

Toksyna botulinowa – czy botox może zwalczyć zmarszczki?

Opublikowano:
Autor:

Toksyna botulinowa – czy botox może zwalczyć zmarszczki? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Botox to substancja o szerokim zastosowaniu używana także w medycynie estetycznej. Czym jest toksyna botulinowa i jakie daje efekty?

Zmarszczki to jeden z problemów estetycznych wielu kobiet. Mogą być one nie tylko efektem upływającego czasu, ale również bogatej mimiki twarzy – częstego uśmiechania się czy marszczenia czoła.

Zwalczenie zmarszczek pochodzenia mimicznego z wykorzystaniem kosmetyków nie jest jednak efektywne. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest botox. Jak działa i jakie daje rezultaty?

Botox – co to jest?

Pod pojęciem takim jak botox, czy w spolszczonej pisowni – botoks, znajduje się toksyna botulinowa – jad kiełbasiany. Jest on wytwarzany przez bakterie – laseczki o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum.

Toksyna botulinowa jest silną neurotoksyną, która jest bardzo szkodliwa w dużych dawkach. W mniejszych posiada jednak właściwości lecznicze i znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa działa na układ nerwowy. Powoduje zablokowanie przewodnictwa impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami, wobec tego jest w stanie unieruchomić mięśnie.

Z tego też powodu botoks znalazł zastosowanie między innymi przy leczeniu nadmiernego, nieprawidłowego napięcia mięśniowego, na przykład kurczu powiek, zezie, schorzeniach związanych z tikami nerwowymi. Z jej użyciem można także niwelować migrenowe bóle głowy.

Również toksyna botulinowa jest używana w medycynie estetycznej – w tym przypadku wykorzystywana jest ona głównie do wygładzania zmarszczek pochodzenia mimicznego, a także przy leczeniu nadpotliwości.

W przypadku zmarszczek mimicznych botox powoduje zablokowanie przewodnictwa nerwowego między nerwem a mięśniem odpowiedzialnym za zmarszczkę. W rezultacie dochodzi do relaksacji mięśnia, a tym samym do wygładzenia zmarszczki od środka.

Botox najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek takich jak:

  • pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami (lwie zmarszczki)
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)
  • zmarszczki na nosie (królicze zmarszczki)
  • zmarszczki na brodzie (skórka pomarańczy)

 

Prawidłowo wykonany zabieg pozwala na uzyskanie naturalnego, młodzieńczego wyglądu twarzy – bez efektu maski.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem botoksu?

Zabiegi z użyciem botoksu polegają na podaniu go cienką igłą bezpośrednio do mięśnia, który odpowiedzialny jest za zmarszczkę mimiczną. Aplikacja preparatu jest bardzo precyzyjna oraz nie powoduje dolegliwości bólowych. W zależności od obszaru, zabieg trwa na ogół od 15 do 20 minut.

Toksyna botulinowa jest preparatem bezpiecznym, który nie powoduje wysokiego ryzyka skutków ubocznych. Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się lekki obrzęk oraz zaczerwienienie, ale znikają one po paru dniach.

Należy pamiętać, aby po zabiegu nie masować miejsc, w których dokonano iniekcji, a także unikać pochylania głowy w dół, nie przebywać w wysokich temperaturach i unikać ćwiczeń fizycznych.

Kiedy i na jak długo widoczne są efekty zabiegu?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej, także botox nie daje efektów na stałe. Pierwsze rezultaty po zabiegu można zauważyć po 3-4 dniach. Pełny wynik procedury można zobaczyć najczęściej po 7-14 dniach od iniekcji.

Czas utrzymywania się efektów zabiegu to na ogół od 3 do 6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dochodzi wtedy do odbudowania połączeń nerwowo-mięśniowych. W przypadku pacjentów z nasiloną mimiką twarzy, uprawiających sporty, stosujących używki, rezultaty mogą utrzymywać się przez krótszy czas.

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej może być wtedy wykonany ponownie. U osób, które korzystają z niego regularnie, zauważono, że czas utrzymywania się zabiegów znacznie się wydłuża, więc przerwy pomiędzy kolejnymi iniekcjami mogą być dłuższe.

Botox – zabiegi dostępne także w Rzeszowie i Mielcu

Obecnie zabiegi polegające na wstrzyknięciu botoksu są dostępne w praktycznie całej Polsce – można skorzystać z nich także w Rzeszowie oraz w Mielcu.

W tych miejscowościach znajdują się gabinety Akademii Medycyny Estetycznej dr Szczepańska, które oferują dostęp do szerokiej gamy zabiegów medycyny estetycznej w tym wstrzykiwania botoksu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE