Reklama

Testy mLegitymacji. Szkolna legitymacja w smartfonie - ruszyły testy

Opublikowano:
Autor:

Testy mLegitymacji. Szkolna legitymacja w smartfonie - ruszyły testy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Siedlcach ruszyły testy mLegitymacji szkolnych i studenckich. Zamiast w tradycyjnej formie, dokument wyświetlany jest za pomocą smartfona.

Ministerstwo Cyfryzacji zapowieda, że docelowo mLegitymacje będą równoprawne z tradycyjnymi wersjami dokumentów. Na razie testy ruszyły w dwóch siedleckich szkołach (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3) oraz na miejscowym Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. 

Rozwiązanie jest weryfikowane na ograniczonej liczbie uczniów i studentów; dokument w smartfonie mogą oni okazać w każdym niezbędnym przypadku jak np. konieczność udowodnienia zniżki szkolnej podczas kontroli biletów komunikacyjnych czy podczas korzystania z biblioteki.

Zebrane dane Ministerstwo Cyfryzacji chce wykorzystać podczas planowanego od września pilotażu. "Do tego czasu planowane jest dostosowanie rozwiązań legislacyjnych. Na obecnym etapie nie jest planowane zastąpienie tradycyjnych legitymacji wersją elektroniczną - oba rozwiązania będą funkcjonować równolegle" - deklaruje resort cyfryzacji. 

mLegitymacja Szkolna i mLegitymacja Studencka są częścią projektu mDokumenty. W jego ramach w ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację mObywatel, która umożliwia użytkownikom pobranie danych osobowych z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych oraz wzajemnie przekazywanie ich innym użytkownikom aplikacji. Na obecnym etapie mLegitymacje będą dostępne na urządzenia z systemem Android (wersja minimum 6.0). 

Ponadto - zgodnie z rozporządzeniem MEN - już od września wszystkie szkoły szkoły będą miały możliwość wydawania uczniom i słuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub elektronicznej - w postaci plastikowej karty. Koszty e-legitymacji - około 17 zł za egzemplarz - będą pokrywały organy prowadzące szkoły.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE