Reklama

Szkolna rewolucja

Opublikowano:
Autor:

Szkolna rewolucja - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wygaszanie gimnazjów rozpocznie się we wrześniu 2017 roku. Powróci system 8-letniej szkoły podstawowej, natomiast liceum potrwa 4 lata. Jakie konsekwencje będą niosły za sobą zmiany?

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej wygaszanie gimnazjów może być realizowane w różnych wariantach. Jedną z opcji jest przekształcenie gimnazjum w 8-letnią szkołę podstawową. W takim przypadku podstawówki wchłonęłyby gimnazja. Inną możliwością jest przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące lub technikum, czy szkołę branżową. Zmiany w systemie oświaty, które zapowiadał PiS najprawdopodobniej wejdą w życie jesienią przyszłego roku. Jak będą wyglądać? Uczniowie, którzy ukończą klasę szóstą otrzymają promocję do klasy siódmej. Edukacja wczesnoszkolna w klasach I – IV wykładana będzie jako tzw. poziom podstawowy, z kolei w klasach V – VIII, poziom gimnazjalny. Po zakończeniu szkoły powszechnej uczniowie będą mieć do wyboru 4-letnie liceum, 5-letnie technikum lub szkołę branżową.

– Chodziłam do szkoły, kiedy funkcjonowało osiem klas – mówi Justyna, mieszkanka Sanoka. – Szkoła bardzo dobrze wtedy działała. Każdy miał czas na naukę, która jednocześnie przystosowana była do możliwości rozwojowych każdego dziecka. Jako matka obserwuję, że obecnie dzieci mają dużo więcej nauki, a pedagodzy starają się tylko wyrobić podstawę programową. Niestety teraz większość rodziców uczy dzieci w domu, bo nauczyciele nie nadążają z materiałem – tłumaczy.

Niebawem zrewolucjonizowana zostanie także podstawa programowa. Przepisy mówią o zachowaniu stanowisk przez obecnych dyrektorów szkół podstawowych zarządzając nie 6-ścio, ale 8-stopniową szkołę podstawową. W nowej strukturze obecni dyrektorzy gimnazjów otrzymają stanowiska wicedyrektorskie. Przekształcenia przewidują także zmiany w kadrze nauczycielskiej. Efektem wygaszania gimnazjów będą zwolnienia nauczycieli.

Więcej w 45 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE