Reklama

Szef MON: pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych

Opublikowano:
Autor:

Szef MON: pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych; siły zbrojne natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowująca dotychczasowe zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z pandemią koronawirusa. Wzięli w niej udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz żołnierze WP i podchorążowie.

Szef MON zaznaczył, że epidemia koronawirusa zmieniła nasze wyobrażenie o współczesnych zagrożeniach. "Cztery ostatnie miesiące pokazały, jak niebezpieczne może być przeciwnik, który nie ma karabinów, czołgów, ani samolotów, przeciwnik, który jest widoczny tylko pod najmocniejszymi mikroskopami" - mówił szef MON. Podkreślił także, że "pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych". "W Wojsku Polskim służą eksperci, którzy potrafią poradzić sobie z każdym rodzajem zagrożenia" - ocenił.

"Dzięki wyszkoleniu i umiejętnościom adaptacji, siły zbrojne natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom" - powiedział Błaszczak. Podkreślił także, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest pod kontrolą. "Nie mam wątpliwości, że jest tak również dzięki szybkiej i skutecznej reakcji Wojska Polskiego" - podkreślił.

"Zaczęliśmy działać jeszcze zanim groźny wirus dotarł do Polski. To właśnie wojskowi piloci, personel medyczny, ewakuowali z Wuhan przebywających tam Polaków oraz zapewnili im opiekę po powrocie" - przypomniał szef MON i dodał, że "od tamtej pory zaangażowanie sił zbrojnych rosło z każdym dniem".

Błaszczak podkreślił, że działania wojska podzielone były na dwie operacje: "Tarcza", za którą odpowiadał DORSZ oraz "Odporna Wiosna", którą realizowały Wojska Obrony Terytorialnej.

"Dziś podsumujemy cztery miesiące walki z epidemią, ale nie możemy zapomnieć, że zagrożenie jeszcze nie minęło" - zauważył minister i zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie zaangażowane w walkę z pandemią "tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja". Szef MON wskazał, że w najbardziej kluczowych dniach walki z pandemią, dziennie zaangażowanych było ponad 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz ok. 1,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, podsumowując działania wojskowej służby medycznej, ocenił że stanęła ona na wysokości zadania. "14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej, do tego instytuty wojskowe, ale również szpitale polowe przyczyniły się do tego, że dziś możemy śmiało powiedzieć: panie ministrze - daliśmy radę" - mówił Skurkiewicz. Jego zdaniem, polska wojskowa służba zdrowia sprawdza się w sytuacjach zagrożenia i kryzysu. Wiceszef resortu obrony podziękował wszystkim przedstawicielom wojskowej służby zdrowia za dotychczasowe zaangażowanie.

Dowódca Operacyjny RSZ gen. Piotrowski zaznaczył, że główne zadania operacji "Tarcza", to ochrona granic - lądowych i przestrzeni powietrznej oraz wsparcie obrony pozamilitarnej. "Codziennie, bezpośrednio w ochronę granic zaangażowanych było 2 tys. żołnierzy. W pomoc policji - w ramach ochrony i uszczelnienia granic - zaangażowanych było 450 żołnierzy" - poinformował. Gen. Piotrowski wskazał, że w ramach wsparcia pozamilitarnego, WP odpowiedziało na 76 wniosków wojewodów. Poinformował, że pomoc polegała m.in. na transporcie materiałów, ochronie wydzielonych obiektów czy bezpośrednim wsparciu obywateli.

Generał przyznał, że istotne dla niego jest to, że oprócz dedykowania sił i środków w ramach operacji "Tarcza", jednocześnie możliwe było pełne zaangażowanie wszystkich sił i środków, które odpowiedzialne są za rozpoznanie i bezpieczeństwo zewnętrzne. "Również to, co jest bardzo istotne w czasie koronawirusa, byliśmy w stanie utrzymać właściwe tempo i kalendarz rotacji naszych Polskich Kontyngentów Wojskowych" - dodał gen. Piotrowski. Przekonywał, że Polska musi być "wiarygodnym sojusznikiem tam, gdzie się angażuje".

Gen. Piotrowski ocenił też, że polska armia wykazała się w czasie pandemii "niesamowitą" zdolnością adaptacji. "Nasi żołnierze - szeregowi, podoficerowie, oficerowie młodsi, którzy realizowali te zadania, dowodzili patrolami, realizowali zadania na posterunkach pokazali, że są w stanie bardzo szybko się adaptować" - zaznaczył. Stwierdził, że na taką postawę wpływ miały dwa czynniki: dobre wyszkolenie oraz doświadczenie zdobyte na misjach.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że pierwszą linią walki z pandemią było wsparcie służby zdrowia. "Wsparliśmy 361 szpitali i 79 placówek medycznych, uruchomiliśmy 29 przyszpitalnych izb przyjęć, pobraliśmy ponad 71 tys. wymazów, zorganizowaliśmy 21 punktów Test&Go" - poinformował gen. Kukuła. Podkreślił, że żołnierze zaangażowali się również w pomoc Domom Opieki Społecznej. "Udzieliliśmy wsparcia ponad 600 z nich; pobraliśmy w nich ponad 28 tys. wymazów; sześć placówek ewakuowaliśmy w trybie interwencyjnym" - wyliczał gen. Kukuła. (PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE