Reklama

Świnie w niebezpieczeństwie

Opublikowano:
Autor:

Świnie w niebezpieczeństwie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Afrykański pomór świń szaleje w Grąziowej na Ukrainie, w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego, 4,5 km od granicy z Polską. Przemysław Łoś, powiatowy lekarz weterynarii w Ustrzykach Dolnych, ostrzega: zagrożone są również hodowle w miejscowościach powiatu bieszczadzkiego.

Obszar obejmuje wsie: Bystre, Czarna Górna, Lipie, Michniowiec i Żłobek w gminie Czarna, Lutowiska w gminie Lutowiska oraz Bandrów Narodowy w gminie Ustrzyki Dolne. Niebezpieczny teren włodarze oznaczyli tablicami przy drogach informującymi o zagrożeniu. 

W ramach bioasekuracji hodowcy trzód chlewnych powinni kupować świnie wyłącznie z pewnego źródła, utrzymywać zwierzęta w sposób wykluczający kontakt z dzikami, stosować pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz wykładać maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie. Na terenie objętym ryzykiem wystąpienia choroby zakazano transportu i organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem zwierząt z rodziny świniowatych. Wyjątek stanowią świnie pochodzące spoza obszaru zagrożonego, w przypadku drogowego tranzytu bez rozładunku lub postojów na tym obszarze. 

O przypadkach padłych lub chorych świń hodowcy powinni powiadomić powiatowego lekarza weterynarii, zaś o martwych dzikach mieszkańcy są zobowiązani informować dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich.

Niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące objawy u świń:
- wysoka temperatura 41 - 42 °C
- spadek apetytu i aktywności
- wybroczyny na uszach, brzuchu i bokach ciała
- duże upadki świń

Więcej w 41 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE