Reklama

Stacja Uzdatniania Wody w Średniej Wsi oficjalnie otwarta [FOTO]

Opublikowano: sob, 22 lut 2020 09:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 6 832 050,00 zł - to kwota kolejnej inwestycji zrealizowanej przez Gminę Lesko, tym razem w Średniej Wsi. Została oficjalnie otwarta i oddana do użytku dla mieszkańców stacja uzdatniania wody wraz z wodociągiem.

Dzięki niej zniknie coraz częstszy problem braku wody, a ta która od teraz będzie dostarczana jest najwyższej jakości za sprawą nowoczesnych rozwiązań.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tej inwestycji. W XXI wieku nie do pomyślenia jest, by społeczność którejkolwiek części kraju, również naszej gminy, borykała się z brakiem podstawowego źródła życia jakim jest woda. Cieszę się wspólnie z mieszkańcami Średniej Wsi i Bachlawy, że dotychczasowy problem został już rozwiązany, tym bardziej, że coraz częstsze susze doskwierają nam znacząco z roku na rok. Niech nowa wysokiej jakości woda służy Wam na co dzień i niech nigdy jej już nie zabraknie. Jednocześnie deklaruję, że wraz z pracownikami urzędu podejmiemy wszelkie starania, by również pozostałe miejscowości Gminy Lesko zaopatrzyć w potrzebne wodociągi, o które Państwo prosicie – zaznacza Burmistrz Pan Adam Snarski.

W ramach tak dużego przedsięwzięcia zostały wybudowane następujące obiekty:

- budynek technologiczny SUW wraz z wyposażeniem,

- dwa zbiorniki wody uzdatnionej,

- wieża aeracji,

- droga dojazdowa i place manewrowo-postojowe,

- sieć kanalizacji sanitarnej wraz ze zbiornikiem bezodpływowym na nieczystości,

- sieć kanalizacji deszczowej wraz z separatorem zintegrowanym z osadnikiem wód deszczowych,

- sieć elektryczna i sterownicza,

- ogrodzenie terenu SUW oraz studni głębinowych;

- sieć wodociągowa łącząca SUW z istniejącą siecią wodociągową - 0,23 km;

- ujęcia wody na istniejących studniach głębinowych – 4 szt. (obudowa istniejących studni, wykonanie przyłącza elektrycznego do studni, wyposażenie studni w pompy głębinowe);

- rurociąg doprowadzający wodę z 4 istniejących studni głębinowych pod korytem rzeki San do SUW – 3,32 km.

Uroczystego otwarcia dokonali włodarze naszej gminy oraz zaproszeni goście, na czele z Posłem na Sejm RP Panem Piotrem Uruskim oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego a zarazem dyrektorem podkarpackiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Panem Jerzym Borczem.

Jak przebiega cały proces uzdatniania?

W ramach stacji uzdatniania wody zaplanowano budynek technologiczny, w którym zlokalizowane są urządzenia do uzdatniania wody, pomieszczenia technologiczne, magazynowe oraz część socjalna, wieża aeracji oraz zbiorniki magazynowe wody uzdatnionej.

Napowietrzona woda z wieży aeracji kierowana jest pompowo do filtrów ciśnieniowych, w których odbywa się 2-stopniowy proces filtracji wody. Pompownia została zlokalizowana w hali technologicznej stacji. Woda po filtracji kierowana jest do dwóch naziemnych zbiorników magazynowych. Zanim trafi do mieszkańców zostanie poddana jeszcze procesowi dezynfekcji podchlorynem sodowym. W tym celu w budynku stacji została wykonana stacja chlorowania, jako oddzielne i zamknięte pomieszczenie, wyposażone w pompy dozujące.

Stacja będzie wyposażona w urządzenia technologiczne umożliwiające pobór wody i jej uzdatnianie w ilości 25 m3/h.

W ramach budowy wykonany został także bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe, który odbiera ścieki bytowe powstające na stacji.

Będzie ona zasilać miejscowość Średnia Wieś i Bachlawa, a docelowo przewidziano także rezerwę dla miejscowości Hoczew.

Nie tylko stacja, ale i wodociąg

W ramach przedsięwzięcia został również wykonany rurociąg tłoczny doprowadzający wodę z istniejących czterech studni głębinowych. Wybudowany został jeden wspólny rurociąg tłoczny dla wszystkich czterech wspomnianych studni, do którego zostały włączone rurociągi przyłączeniowe. Studnie oraz stacja uzdatniania znajdują się na przeciwległych stronach rzeki San, dlatego konieczne było przejście wodociągiem pod dnem rzeki San metodą bezwykopową. Uzbrojenie sieci wodociągowej stanowią hydranty, zawory, zasuwy wodociągowe, trójniki, studnie wodomierzowe, urządzenia do regulacji ciśnienia w sieci czy urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody w sieci.

 

Źródło: materiały prasowe Urząd Miasta i Gminy Lesko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.