Reklama

"Sierżant Michał" - nowe wyróżnienie dla osób wspierających Policję

Opublikowano:
Autor:

"Sierżant Michał" - nowe wyróżnienie dla osób wspierających Policję - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z Jubileuszem setnej rocznicy powstania Policji, środowisko policyjne Podkarpacia ustanowiło wyjątkowe wyróżnienie. „Sierżant Michał” to statuetka przedstawiająca policjanta. Będzie przyznawana za szczególne zasługi dla środowiska policyjnego województwa podkarpackiego.

W skład kapituły tego wyróżnienia wchodzą reprezentanci kierownictwa Policji oraz przedstawiciele związków zawodowych policjantów i związków cywilnych. Uprawnionymi do składania kandydatur są kierownicy jednostek Policji oraz władze statutowe policyjnych organizacji społecznych.

Wyróżnienie trafiać będzie do osób, które w sposób szczególny wspierały Policję na Podkarpaciu, szczególnie zaś swoim działaniem przyczyniały się do podnoszenia jakości służby i budowy autorytetu formacji.  Działalność ta wynikać miała przede wszystkim, nie z pełnienia funkcji publicznych, ale z osobistego zaangażowania, które przyczyniało się do podniesienia stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie oraz do podniesienia sprawności Policji i budowy zaufania publicznego do tej formacji.

Do tej pory środowisko policyjne Podkarpacia nie dysponowało tego rodzaju wyróżnieniem. Dla osób szczególnie zaangażowanych komendant wojewódzki występował o przyznanie „Medalu za zasługi dla Policji” nadawany przez ministra spraw wewnętrznych lub kierował list okolicznościowy. Statut przewiduje, że co roku przyznawanych będzie nie więcej niż 10 statuetek.

Sierżant Michał to statuetka wykonana z brązu o wysokości 20 cm. Autorem rzeźby jest Krzysztof Śliwka, artysta rzeźbiarz z Rymanowa Zdroju. Przedstawił on policjanta w umundurowaniu służbowym, funkcjonariusza prewencji. Takiego policjanta najczęściej spotykają ludzie, kiedy pełni służbę w terenie, podejmuje interwencje w miejscach publicznych, czy też domowe.

Skąd nazwa: „Sierżant Michał"?. Pojawiła się spontanicznie i szybko przylgnęła do tego projektu. Michał to imię bardzo popularne w środowisku policyjnym, swojsko brzmiące, ale też nawiązujące do patrona Policji, za którego powszechnie uznawany jest Archanioł Michał.

Podczas piątkowych (29 marca) uroczystości, kiedy upamiętniono Patrona podkarpackiej Policji, po raz pierwszy wręczono to wyróżnienie trzem osobom.

Statuetki "sierżanta Michała" odebrały:

Marta Gutowska - lekarz weterynarii, instruktor szkolenia psów, międzynarodowy sędzia pracy psów ratowniczych i towarzyszących oraz przewodnik psów ratowniczych. W 1999 roku zainicjowała powstanie Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, w którym do chwili obecnej pełni funkcję szefa szkolenia. To spod jej ręki wyszło kilkadziesiąt psów wyszkolonych do poszukiwania osób zaginionych. Od początku współpracuje z podkarpacką Policją, biorąc udział w poszukiwaniach osób zaginionych. Wiele takich akcji zakończyło się sukcesem.

Małgorzata Sochacka jest nauczycielem historii i geografii w Zespole Szkół w Tyczynie. Od kilkunastu lat działa czynnie na rzecz upowszechnienia wśród młodzieży szkolnej i lokalnego społeczeństwa wiedzy na temat dziejów Policji Państwowej, ze szczególnym uwzględnieniem historii podkarpackich policjantów. Uczniowie, pod jej kierunkiem, zostawali laureatami organizowanego przez Komendę Główną Policji i Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”.

Monika Brewczak jest doktorem dyrygentury, wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku oraz nauczycielem w Szkole Muzycznej w Sanoku. Dla środowiska policyjnego zasłużyła się w sposób szczególny. To dzięki jej zaangażowaniu powstał wyjątkowy utwór muzyczny pt. „Hymn Policji. Bo taki nasz rozkaz”. Ma on uświetnić Jubileusz 100-lecia powołania Policji Państwowej, oraz służyć Policji w przyszłości. Pani Monika Brewczak była współpomysłodawcą jego powstania. Tekst oraz muzyka hymnu stanowi jej dzieło.

 

Podkarpacka Policja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE