Reklama

„Siekierezada” z honorowym patronatem szefa MSWiA

Opublikowano:
Autor:

„Siekierezada” z honorowym patronatem szefa MSWiA - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 21-22 października na ośmiokilometrowym, nieużytkowanym przez ponad dwadzieścia lat odcinku linii kolejowej nr 102 od Malhowic (granica państwa) w kierunku na Przemyśl odbędzie się I Bieszczadzka Siekierezada Kolejowa. Spontaniczną akcję udrażniania ginącego miejscami w gąszczu drzew i krzewów transgranicznego szlaku kolejowego firmowaną przez grupę pasjonatów spod znaku KochamKolej.pl objął swym honorowym patronatem Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Oprócz szefa MSWiA kolejowych pasjonatów wspierają również takie instytucje, jak: Ministerstwo Obrony Narodowej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Ochrony Kolei, parlamentarzyści i służby z Polski i Ukrainy, przemyscy samorządowcy i przedsiębiorcy oraz zwykli ludzi z całego kraju! „Siekierezada”, jest odpowiedzią na podkarpackie wyzwania i bolączki kolejowe wynikające m.in. z zaplanowanych na lata 2017 – 2020 remontów i czasowych zamknięć linii kolejowych 106 (Jasło – Rzeszów) i 108 (Jasło – Nowy Zagórz). W ich kontekście realną i pożądaną alternatywą przeciwdziałającą komunikacyjnemu wykluczeniu Bieszczadów jest wznowienie tranzytowego połączenia kolejowego na trasie Zagórz – Chyrów – Przemyśl.

– Ostatnie z wymienionych miast wraz z doprowadzeniem do niego autostrady A4 i corazbardziej  rychłą perspektywą dojeżdżania Pendolino staje się komunikacyjnym oknem na świat dla mieszkańców Bieszczadów i całego polsko-ukraińsko-słowackiego pogranicza – akcentuje Jerzy Zuba, pełnomocnik burmistrza Zagórza ds. kolei, pomysłodawca i główny koordynator kampanii społecznej KochamKolej.pl.

Wolontariusze tej grupy walnie przyczynili się do ożywienia nieużytkowanej od 2011 roku linii kolejowej nr 107 m.in. poprzez promocję pociągu www.bieszczadzkizaczek. pl, jak dotąd jedynego pociągu regionalnego łączącego Bieszczady ze stolicą Podkarpacia.

Trudno przecenić walory „Siekierezady” w odniesieniu do problematyki zarządzania kryzysowego. W tym kontekście akcja będzie miała charakter ćwiczeń ratowniczych według scenariusza zakładającego nawiedzenie polsko-ukraińskiego pogranicza przez huragan i powódź. Niszczycielski żywioł niszczy infrastrukturę drogową i techniczną powodując bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia ludności zamieszkującej okolice polskich Malhowic i ukraińskich Niżankowic. Po analizie sytuacji okazuje się, że pomoc najszybciej może nadejść z Polski pod warunkiem jak najszybszego udrożnienia linii kolejowej nr 102 polegającego na uprzątnięciu drzew „powalonych przez huragan” oraz naprawy przepraw mostowych „rozmytych przez powódź”. W oparciu o obowiązujące międzynarodowe procedury zostaje powołany sztab koordynujący działaniami polskich i ukraińskich służb i ratowników. Ich głównym zadaniem będzie przywrócenie przejezdności linii kolejowej nr 102 w czasie nie dłuższym niż 48 godzin! W razie niepowodzenia działań w rejonie działań może dojść do wybuchu epidemii. Ćwiczenia kończą się sukcesem jeśli ok. 8-kilometrowy odcinek linii kolejowej zostanie udrożniony w założonym czasie, umożliwiając przejazd 15- onowej drezyny z Przemyśla do stacji granicznej w Malhowicach po raz pierwszy od 26 lat!

– Nadrzędnym celem naszej akcji jest reaktywacja połączeń kolejowych pomiędzy Przemyślem, Chyrowem a Zagórzem. To najkrótsza droga w Bieszczady. Póki, co na 102 – ce testujemy prototypy drezyn rowerowych, które co najwyżej mogą być uzupełnieniem kolei, ale nigdy jej substytutem – wyraźnie zastrzega Karol Gajdzik, przemyski koordynator KochamKolej.pl.

W chwili obecnej za pośrednictwem witryny internetowej www.siekierezada.eu prowadzony jest nabór wolontariuszy chętnych do bezpośredniego udziału w udrażnianiu linii kolejowej nr 102. Z każdym dniem na wspomnianej stronie pojawiają się kolejne osoby, firmy i instytucje deklarujące swe wsparcie dla inicjatywy. Jej koordynatorzy dziękując za wszelkie dotychczasowe dowody sympatii i wsparcia zapraszają wszystkich zainteresowanych do kontaktów i współpracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE