Reklama

Sezon na półmetrku

Opublikowano:
Autor:

Sezon na półmetrku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne to najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Sanoku i obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty odwiedzającego gród Grzegorza.

Obie placówki co roku ściągają do Sanoka dziesiątki turystów. Nie inaczej jest w tym roku. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedna z najchętniej odwiedzanych placówek na Podkarpaciu. Od początku wakacji tętni życiem i pęka w szwach.

Przez pierwsze półrocze sanocki Skansen odwiedziło już 58 tysięcy osób. Przyjeżdżają z całej Polski, Europy i świata.

- Tylko w ostatnią niedzielę nasze zbiory zobaczyło cztery tysiące osób. To ogromna liczba - przyznaje Hubert Ossadnik z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Spora w tym zasługa darmowych biletów, które zgodnie z rozporządzeniem ministra obowiązują w każdą niedzielę.

- W ubiegłym roku naszą placówkę odwiedziło 156 tysięcy osób. W tym roku utrzymujemy podobną tendencję, na razie ciężko powiedzieć, czy pobijemy rekord frekwencji - mówi Hubert Ossadnik.

W tym roku placówka obchodzi 60-lecie istnienia. Uroczystości związane z tym wydarzeniem zaplanowano na październik. Jubileuszowi ma towarzyszyć oficjalne otwarcie i zaprezentowanie zwiedzającym synagogi z Połańca - jedynego takiego obiektu w polskich skansenach.

Dwupiętrowy obiekt będzie miał 22 metry długości, 11 metrów szerokości i czterospadowy, pokryty gontem dach. W środku na dole znajdzie się sala modlitw, a na pierwszym piętrze ekspozycja, na której zaprezentowane zostaną liczne judaika z kolekcji Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wiele z nich dotychczas było eksponowanych jedynie okazjonalnie.

W ostatnich latach Skansen wzbogacił się także o cieszący się ogromnym zainteresowaniem Rynek Galicyjski, a także dwór ze Święcan z 1861 roku. Dodatkowo w Skansenie właśnie powstaje sektor pasterski.

Z kolei Muzeum Historyczne w Sanoku od początku roku odwiedziło ponad 33 tysiące osób. To o cztery tysiące mniej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Największą popularnością cieszy się kolekcja ikon oraz twórczość Zdzisława Beksińskiego.

Muzeum Historyczne w Sanoku to najcenniejsza w Europie kolekcja sztuki cerkiewnej i największa galeria prac Zdzisława Beksińskiego. Dodatkowo pokaźna kolekcja malarstwa portretowego, sztuki sakralnej i współczesnej, zabytki archeologiczne, militarne oraz największy w Polsce liczący około pół tysiąca eksponatów zbiór ceramiki pokuckiej.

Placówka od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów. Co roku plasuje się w czołówce podkarpackich muzeów najczęściej odwiedzanych przez turystów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE