Reklama

Sezon na czapki i rękawiczki w Bieszczadach

Opublikowano:
Autor:

Sezon na czapki i rękawiczki w Bieszczadach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Bieszczadach coraz chłodniej. Nocą temperatury oscylują wokół zera stopni Celsjusza, dzisiaj w nocy w górach może spaść pierwszy śnieg.

Dzisiaj w Bieszczadach jest pogodnie. Szlaki są suche, widoczność jest dobra, wieje lekki wiatr.

- Rano temperatura wahała się od 5 do 8 stopni, nocami jest chłodniej. Należy też pamiętać, że w wysokich partiach gór przez wiejący wiatr temperatura odczuwalna jest niższa - mówi Iwona Turosz, ratowniczka Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Pierwsze przymrozki chwyciły w Bieszczadach dwa dni temu. Powyżej górnej granicy lasu, gdzie temperatura oscyluje wokół zera stopni Celsjusza, odczuwalna temperatura powietrza wynosi kilka stopni poniżej zera. Według synoptyków dzisiaj w nocy może padać deszcz ze śniegiem. Mimo tego na szlakach ciągle można spotkać amatorów górskich wycieczek, którym pogoda niestraszna.

Ratownicy przypominają, że wybierający się w góry należy pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu.

- Warunki mamy późnojesienne. Konieczne jest ciepła kurtka i buty, czapka i rękawiczki. Bierzemy też ze sobą wysokoenergetyczne przekąski i termosy z ciepłą herbatą. Na wyposażeniu powinna się także znaleźć apteczka oraz folia termiczna i latarko czołówka. Dzień jest coraz krótszy, więc w razie gdyby wyprawa się przedłużyła i zastała nas noc, latarka będzie pomocna w prawidłowym poruszaniu się po szlaku - wylicza Iwona Turosz.

Ratowniczka Bieszczadzkiego GOPR przypomina, że turyści zawsze powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". Dzięki tej aplikacji ratownicy łatwiej i szybciej mogą dotrzeć do poszkodowanych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE