Reklama

Ścieki szły prostu do Sanu. Nielegalny proceder trwał pięć lat

Opublikowano:
Autor:

Ścieki szły prostu do Sanu. Nielegalny proceder trwał pięć lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy osoby usłyszały zarzuty w kontrowersyjnej sprawie zatrucia środowiska, do którego miało dojść w Lesku. Chodzi o nielegalne zrzuty ścieków, które prowadzić miało Leskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Według ustaleń śledczych ścieki były wpuszczane wprost do rzeki. Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.

- Akt oskarżenia w tej sprawie jest już gotowy, w najbliższych dniach zostanie skierowany do Sądu Rejonowego w Lesku - powiedział nam Marcin Bobola z Prokuratury Rejonowej w Brzozowie. 

- Oskarżeni - prezes Leskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz kierownik i zastępca działu wodociągów - usłyszeli zarzuty z artykułu 182 par. 3 Kodeksu karnego, które dotyczą zanieczyszczenia środowiska - dodaje prokurator. 

Przestępstwo zagrożone jest karą od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Skażona rzeka

Sprawa wyszła na jaw dzięki mieszkańcom, którzy mieli dość nieczystości nad rzeką i panującego tam smrodu. Zauważyli, że do Sanu wpadają nieczystości, na dowód zrobili zdjęcia i zgłosili sprawę organom ścigania.

Nielegalnych zrzutów ścieków miało dokonywać Leskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Proceder, według ustaleń śledczych, miał trwać od 2010 do 2015 roku. Ścieki miały być puszczane "na ostro" do rowu biegnącego wprost do Sanu. 

Truli środowisko

Według powołanych w toku śledztwa biegłych, nieprawidłowości w funkcjonowaniu oczyszczalni ścieków w Lesku mogły przyczynić się do skażenia środowiska. Taką opinię wydały m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Biegli z zakresu ochrony środowiska powołani w sprawie nie mieli wątpliwości - nielegalne zrzuty ścieków miały bezpośredni wpływ na środowisko, mogły zagrażać żyjącym tam roślinom i zwierzętom. Teren, na którym miało dochodzić do zrzutów, to Natura 2000, na którym występują rośliny i zwierzęta objęte ścisłą ochroną ustawową.

Legalne zrzuty

W toku śledztwa prezes Leskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego tłumaczył, że ścieki wprawdzie przedostawały się do rzeki, ale miały to być tzw. awaryjne zrzuty, do których spółka miała prawo. 

- Wszystko jest usankcjonowane prawnie i ustawowo i jest wykonywane pod kontrolą - zapewniał. 

Okoliczności wykonywania awaryjnych zrzutów ścieków sankcjonuje ustawa o prawie wodnym. Aby ich dokonywać, trzeba posiadać pozwolenie wodno-prawne, które określa jego warunki.

Osobny wątek

Do osobnego postępowania została wyłączona kwestia nieprawidłowości w zaprojektowaniu i budowie oczyszczalni ścieków. W toku postępowania śledczy ustalili, że część kanalizacji sanitarnej spięta jest z kanalizacją burzową. Gdy mocno pada, oczyszczalnia nie jest w stanie przyjąć wszystkich ścieków wymieszanych z wodą burzową. Aby chronić oczyszczalnię przed zalewaniem, wykonano nielegalne obejście, którym ścieki wpływały prosto do Sanu. Biegli wskazali też na poważne nieprawidłowości w procesie oczyszczania ścieków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE