Reklama

Sanoczanie na plakatach

Opublikowano:
Autor:

Sanoczanie na plakatach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z dawnego, przedwojennego Sanoka, podobnie jak z całego regionu Podkarpacia, pochodziły wybitne postaci pochodzenia żydowskiego.

Różny spotkał ich los, niektórzy stali się ofiarami Holocaustu, inni zostali zmuszeni do opuszczenia kraju na zawsze. Tym właśnie osobom Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej poświęciło plenarną wystawę. Plakaty z biogramami niezwykłych osób dawnego Podkarpacia stanęły na rzeszowskim rynku naprzeciwko ratusza miejskiego. Znamienny jest tytuł wystawy "Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń o Twoim kraju. Losy wybitnych postaci pochodzenia żydowskiego rodem z Podkarpacia" będący parafrazą cytatu z poematu Berisha Weinsteina. Słowa te nawiązują do smutnej karty historii znakomitych ludzi kultury, polityki, sportu i społeczników pochodzenia żydowskiego, które zmuszone były realizować swoje marzenia, pasje albo poza granicami Podkarpacia i kraju, albo w nieludzkich czasach.

Wśród znakomitości żydowskiego pochodzenia prezentowanych na wystawie znaleźli się sanoczanie: Kalman Segal, pisarz, dziennikarz radiowy oraz Juliusz Kühl znany ekonomista, działacz diaspory żydowskiej.

Inni znani w świecie Żydzi pochodzący z Podkarpacia, o których można poczytać na wystawie, to: noblista z Podkarpacia, urodzony w Rymanowie Izydor Izaak Rabi, dwoje współpracowników Sigmunda Freuda, Abraham Brill z Kańczugi koło Przeworska i Helena Deutsch z Przemyśla. Następnie urodzony w Rzeszowie Jan Jakub Lauba, współpracownik Alberta Einsteina, a także wywodzących się z ziemi podkarpackiej filmowców: Sama Spiegla z Jarosławia, Freda Zinnemanna z Rzeszowa oraz Romana Harte`go również urodzonego w Rzeszowie. Na wystawie wymienieni są poeci i artyści: Berish Weinstein związany twórczo z Rzeszowem, podobnie jak i Nachum Sternheim, Leon Weisenfeld czy Eliasz Kanarek wywodzący się spod dzisiejszej Stalowej Woli. Muzeum Polaków Ratujących Żydów przypomniało także o postaciach związanych korzeniami z Podkarpaciem, lecz urodzonych już na obczyźnie. Tutaj warto wspomnieć o Henrym Millerze, którego rodzice wywodzili się z Radomyśla Wielkiego koło Mielca i Elim Wallachu, którego matka przyszła na świat w Przemyślu i wywodziła się z szacownego rodu Schorrów. Na wystawie wymienione zostały też osoby związane ze sportem jak Alojzy "Alex" Ehrlich z Komańczy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE