Reklama

RZESZÓW: Władze Rzeszowa pod naciskami z kurii odwołują spektakl "#chybanieja"

Opublikowano:
Autor:

RZESZÓW: Władze Rzeszowa pod naciskami z kurii odwołują spektakl "#chybanieja" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Rzeszowa odwołały premierę i nakazały przerwanie prac nad spektaklem "#chybanieja" w reż. Pawła Passiniego, ponieważ uważają że może obrażać uczucia religijne. Poszło m.in. o wątek pedofilii w Kościele.

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE ODWOŁANIA SPEKTAKLU "#chybanieja"

Dwa tygodnie przed planowaną premierą spektaklu "#chybanieja" w Teatrze Maska w Rzeszowie poinformowano nas, że do premiery nie dojdzie, ponieważ nie pozwolił na to prezydent Rzeszowa. Zespół i realizatorzy zostali poinformowani przez dyrekcję Teatru, że decyzja zapadła po interwencji Kurii.
Jeden z wątków spektaklu dotyczy spraw w Kościele, o których debatuje właśnie kongres w Watykanie. Sprawa jest dla nas tym bardziej zaskakująca, że nie jest on przeprowadzony w sposób agresywny, czy konfrontacyjny.
Tę radykalną cenzorską decyzję podjęto bez obejrzenia spektaklu i bez żadnych konsultacji, czy rozmów z twórcami.
Dyrekcja teatru poinformowała publicznie zespół, że statutowym zadaniem Teatru Maska jest produkcja spektakli dla dzieci i młodzieży, dodając, iż jest to jedynie oficjalny pretekst odwołania premiery i przerwania prac nad spektaklem. Dyrektor Jacek Popławski uczestniczył w próbie, podczas której zapoznał się z całością sztuki i koncepcją spektaklu i zaakceptował je, po czym potwierdził ustne umowy z twórcami.
Przyczyny, dla których przerywa się prace nad spektaklem uważamy za uwłaczające Teatrowi i jego publiczności, Miastu, Kościołowi oraz polskiemu prawu. Chcemy ten spektakl dokończyć.
Uważamy, że ingerencja władz miasta jest bulwersująca.
Robimy rzecz między innymi o sprawach, które zamiatano pod dywan i kneblowano usta osobom, które próbowały o tym mówić, o ludziach, których obmacywano i w majestacie instytucji nakazywano im milczenie. Okazuje się, że władze miasta postanowiły siebie i nas wpisać w tę historię.

Artur Pałyga, autor tekstu
Paweł Passini, reżyser
Daniel Moński, kompozytor
Zespół aktorski i realizatorzy spektaklu "#chybanieja"

Źródło: profil fb Nettheatre / Near East

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE