Reklama

Relacja z 17 Wyścigu Górskiego PRZĄDKI - VALVOLINE [FOTO+VIDEO]

Opublikowano: śr, 23 wrz 2020 13:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na liczącej 4540 m trasie Korczyna – Czarnorzeki w miniony weekend rozegrano finałowe Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Przypominamy, że zawody były także rundami PAV MSR – Mistrzostw Słowacji.


Sobota dla Łukaszczyka, nowy rekord trasy - sobota

Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zbliża się do tytułu Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2020. Zakopiańczyk przyjechał do Korczyny, gdzie rozgrywane są finałowe, 5 i 6 Runda GSMP z zadaniem wygrania obu wyścigów; po awariach z początku sezonu tylko dwa zwycięstwa gwarantowały mu utrzymanie tytułu z 2019.


 

 

Sobotnie zmagania 17 Wyścigu Górskiego PRZĄDKI – VALVOLINE ukończyło zawodników z Polski i Słowacji; zawody były także 5 i 6 Rundą PAV MSR – Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich. Wyścig w Korczynie dołączył do elitarnego grona zawodów (obok tras w Załużu i Limanowej), w których mogą startować bolidy wyścigowe. Swoją wyścigówkę Tatuus FR2000 pokazał Martin Juhas ( SVK), który ukończył zmagania na 16 miejscu.

W pierwszym podjeździe treningowym, przy bardzo niskiej temperaturze, najlepiej dał sobie radę Daniel Stawiarski ( Mitsubishi Lancer), wyprzedzając Waldemara Kluzę (Skoda Fabia) i Tomasza Fliśnika (Mitsubishi Lancer). Stawiarski był najszybszy także w drugim podjeździe treningowym, wyprzedzając DUBAI’A i Łukaszczyka. Temu ostatniemu rozleciała się turbosprężarka i serwis do ostatniej chwili przed starte do podjazdu wyścigowego montował przywiezioną nową turbinę.

W pierwszym podjeździe wyścigowym, na trudnej technicznie i bardzo szybkiej, liczącej ponad 4500 metrów trasie, Łukaszczyk nie tylko pojechał najszybciej w stawce, ale pobił z czasem 1:47,399 swój własny rekord z zeszłego roku. Rasę z Rynku w Korczynie do Czarnorzek pojechał ze średnią prędkością 152 km/h. Jako drugi dojechał DUBAI, na trzecim miejscu zameldował się Stawiarski.

Drugi podjazd wyścigowy, w którym znów wygrał Łukaszczyk (znów przed DUBAIEM i Stawiarskim) dał mu wygraną w 5 Rundzie GSMP.

Wyniki 5 Rundy GSMP

 1. Szymon Łukaszczyk 3:36,942

 • DUBAI 3:43,375

 • Daniel Stawiarski 3:43,501

 • Waldemar Kluza 3:45,722

 • Tomasz Myszkier 3:52,560

 • W Grupach i klasach wygrali:

  Grupa 1 Szymon Łukaszczyk,

  Kl. 2a Daniel Stawiarski,

  2b Michał Tochowicz,

  3a Igor Drotar,

  3b Tomasz Fliśnik,

  4a Tomas Ondrej,

  4b Pior Ilnicki,

  5a Konrad Biela,

  5b Maciej Serafin,

  10a Jacek Madziara,

  10b Rafał Szumiec.

  10c Arkadiusz Borczyk,

  12a Tomasz Morawiec.

  Wśród zawodników startujących w GSMP hist. zwyciężył Grzegorz Baran ( Peugeot GTi)

  Podczas 17 Wyścigu Górskiego PRZĄDKI – VALVOLINE rozgrywany był Puchar Południa w Jeździe na Regularność w Wyścigach Górskich.
  W klasie R 1 zwyciężyła jadąca Fiatem 126p Angelika Mróz, w R2 najregularniej podróżował Ładą 2101 Mirosław Szelc, klasę R3 wygrał kierowca rajdowego Poloneza Andrzej Lenczowski.

  ZOBACZ CAŁĄ TRASĘ WYŚCIGU 

   

  Wyścigowa dominacja Szymona Łukaszczyka - niedziela

  6 Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski rozgrywana w niedzielę 20.09 była jednocześnie finałowym wyścigiem sezonu 2020. Z powodu pandemii COVID – 19 kalendarz GSMP skrócił się do 3 wyścigów (6 Rund), które rozegrane zostały w Sopocie, słowackim Pezinoku i Korczynie k. Krosna. Zawody były także Rundą PAV MSR – Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich.

  Ubiegłoroczny mistrz Polski Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) musiał wygrać wyścig, żeby stanąć na najwyższym podium sezonu; teoretyczne szanse na tytuł miało aż 5 kierowców. Zadanie wykonał w 100%, wygrywając oba podjazdy wyścigowe i bijąc swój własny sobotni rekord. Liczącą ponad 4,5 kilometra trasę pokonał z czasem 1:45,974, o prawie 1,5 sekundy szybciej, niż podczas sobotniego, rekordowego przejazdu.

  Na starcie do niedzielnych zawodów stanęło 65 kierowców. Wyścig, który ostatecznie ukończyło 52 zawodników, obfitował w długie przerwy, spowodowane awariami i kolizjami. Czerwona flaga po raz pierwszy pojawiła się podczas pierwszego podjazdu treningowego, kiedy w barierę uderzył jadący Hondą Integra Piotr Staniszewski. Podczas drugiego treningu niegroźną kolizję zanotował Tomasz Fliśnik (Mitsubishi Lancer).

  Gorzej wyglądał wypadek Anny Gańczarek-Rał, która rozbiła swoją Hondę Civic Type R. Zawodniczkę odwieziono do kontroli do szpitala, przeszła kompleksowe badania kontrolne; potwierdzające Jej dobry stan. Kolejność po pierwszym podjeździe wyścigowym to 1. Szymon Łukaszczyk, który ze sporym zapasem wyprzedził, Daniela Stawiarskiego (Mitsubishi Lancer) i Waldemara Kluzę. Wśród zawodników, którzy ukończyli podjazd zabrakło dotychczasowego lidera klasyfikacji generalnej GSMP 2020 DUBAI’A, który na starcie miał poważną awarię silnika.

  Łukaszczyk wygrał także drugi podjazd wyścigowy, i na mecie w Czarnorzekach mógł już świętować nie tylko wygraną w wyścigu, ale także w sezonie 2020.

  Na drugim miejscu w tym podjeździe znalazł się Daniel Stawiarski, trzeci był Waldemar Kluza.

  Klasyfikacja generalna 6 Rundy GSMP w Kategorii I

  1. Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) 3:34,696

 • Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer EVO IX) 3:39,774

 • Waldemar Kluza (Skoda Fabia Kit Car S2000) 3:45,056

 • Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC 4x4) 3:52,349

 • Igor Drotar (Skoda Fabia R5) 3:57,675

 • Trasa Wyścigów Górskich Prządki, jako trzecia w Polsce otrzymała homologację do startów samochodów Kategorii II (popularnie nazywanych bolidami). Skorzystał z tego Martin Juhas (SVK), który walczył zarówno w Mistrzostwach Słowacji jak i Mistrzostwach Polski, wygrywając w obu klasyfikacjach.

  Wyniki 6 Rundy GSMP w poszczególnych i klasach

  Kl. 1 Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) 

  Kl. 2a Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer)

  Kl. 2b Michał Tochowicz (Skoda Fabia)

  Kl. 3a Igor Drotar (Skoda Fabia R 5),

  Kl. 3b Tomasz Fliśnik (Mitsubishi Lancer RVO VI),

  Kl. 4a Tomas Ondrej ( Mitsubishi Lancer EVO IX),

  Kl. 4b Piotr Ilnicki (Honda Civic Performance),

  Kl. 5a Konrad Biela (Mitsubishi Lancer EVO X),

  Kl. 5b Maciej Serafin (Renault Clio),

  Kl. 10a Jacek Madziara (Subaru Impreza 555),

  Kl. 10 b Rafał Szumiec (Peugeot 306),

  Kl.10 c Arkadiusz Borczyk (Honda Civic),

  Kl. 12a Tomasz Morawiec (FSM 126p).

  Organizatorzy z obchodzącego jubileusz 50-lecia Automobilklubu Małopolskiego Krosno mają powody do zadowolenia. Mimo trudnej sytuacji udało się zorganizować międzynarodową imprezę, współpraca Polskiego Związku Motorowego ze słowacką federacją SAMS pozwoliła na realizację dwóch wspólnych wyścigów, dzięki którym na koniec sezonu będzie jednak można przyznać tytuły mistrzowskie.

  Pełniąca swoje obowiązki po raz pierwszy Paulina Florek zebrała ponad 200 osób, które przygotowały i zrealizowały wyścig. Zawodom towarzyszyła kolejna edycja Pucharu Południa w Feździe na Regularność w Wyścigach Górskich. W swoich kategoriach wygrali: Angelika Mróz (Fiat 126p), Norbert Prajsnar ( Fiat CC) i Grzegorz Krzemień (Porsche 924)

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE