Reklama

"Psia grypa" także w Sanoku. Pół komendy na zwolnieniach lekarskich

Opublikowano:
Autor:

"Psia grypa" także w Sanoku. Pół komendy na zwolnieniach lekarskich - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Strajk policjantów paraliżuje pracę komend w całej Polsce. Prawie połowa policjantów zatrudnionych w sanockiej komendzie policji przebywa aktualnie na zwolnieniach lekarskich. Funkcjonariusze żądają m.in. podwyżek, zmiany uprawnień emerytalnych i większych nakładów na policję.

Aktualnie za zwolnieniach z sanockiej komendy przebywa około 47% funkcjonariuszy - informuje Marta Tabasz-Rygiel z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Są to głównie funkcjonariusze z wydziału prewencji i ruchu drogowego.

Dużo większy problem z normalnym funkcjonowaniem mają komendy w Brzozowie, Jaśle i Krośnie, gdzie na urlopach przebywa nawet 70 procent załogi.

- Konieczność zapewnienia całodobowej służby wymaga od nas przeorganizowania pracy. Do wykonywania tych podstawowych obowiązków, chociażby podejmowania interwencji, kierowani są także funkcjonariusze, którzy na co dzień realizują inne zadania. Ciągłość służby jest zapewniona, ale liczba policyjnych patroli z oczywistych względów jest mniejsza - powiedziała nam Marta Tabasz-Rygiel.

Policjanci podejmują interwencje, w pierwszej kolejności w sytuacjach, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie człowieka.

Tam, gdzie liczba funkcjonariuszy jest najmniejsza, kierowani są dodatkowi policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Oddziału Prewencji Policji.

- W jednostkach zapewniona jest ciągłość służby, policjanci realizuje tam podstawowe zadania - zapewnia rzeczniczka wojewódzkiej komendy.

Protest policji 2018 trwa już od lipca. Od tego czasu policjanci nie karzą mandatami, udzielają tylko pouczeń. W listopadzie funkcjonariusze zaczęli masowo brać zwolnienia lekarskie. Akcję w żartobliwy sposób nazwali "psią grypą". Taka forma protestu trwa od kilku dni, a komendy już odczuwają jej skutki. Zaczyna brakować patroli.

Mundurowi zrzeszeni w związkach zawodowych przedstawili wtedy swoje postulaty. Jest ich sześć, a mianowicie: 650 złotych podwyżki, przywróceniem zasad przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby, waloryzacja pensji, pełne wynagrodzenie za nadgodziny i służbę w dni wolne od pracy, zrównanie statusu emerytalnego funkcjonariuszy przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku, z tymi, których przyjęto przed tą datą oraz przywrócenie pełnej wypłaty za czas na zwolnieniu lekarskim nieprzekraczającym 30 dni.

Do protestujących policjantów przyłączyli się pracownicy Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

MSWiA prowadzi negocjacje z protestującymi policjantami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE