Reklama

Przewodniczący woli mniej

Opublikowano:
Autor:

Przewodniczący woli mniej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni powiatu leskiego obniżyli dietę Markowi Małeckiemu, przewodniczącemu rady. Zawnioskował o to sam przewodniczący.

Podczas sesji Rady Powiatu Leskiego 16 lutego radni zmienili uchwałę z 2013 r. w sprawie ustalenia diet radnych powiatu leskiego. Zmiana dotyczyła diety właściwie tylko jednej osoby - przewodniczącego Małeckiego.

Dotychczas otrzymywał on miesięczny ryczałt w wysokości 200 procent najniższego wynagrodzenia pracowników samorządowych I kategorii zaszeregowania. Była to kwota 2100 zł.

Od 1 stycznia wzrosło jednak wynagrodzenie pracowników samorządowych, od której uzależniona jest wysokość diet radnych. Wzrosły one automatycznie o 64,7 procent, mimo utrzymania tego samego przelicznika. Przewodniczący Rady Powiatu Leskiego powinien zatem obecnie otrzymywać ok. 3700 zł. Zdecydował się jednak zrezygnować z tej korzyści i utrzymać wysokość swojej diety na dotychczasowym poziomie. Oznacza to konieczność rezygnacji z przelicznika 200 procent i przyjęcie przelicznika 130 procent.

- Nie chcę się wyróżniać spośród innych radnych - mówi Marek Małecki. - Jestem przewodniczącym, prowadzę sesje, ale uważam, że nie muszę być aż tak bardzo wyróżniany.

Wysuwa również jeszcze jeden argument za utrzymaniem wysokości diety przewodniczącego na poziomie zbliżonym do pozostałych radnych. Chodzi o to, aby po wyborach nowi radni nie walczyli o tę funkcję tylko z powodu wysokości diety.

Obniżenie stawki radni przegłosowali większością 9 głosów, przy 1 przeciwnym i jednym wstrzymującym się. Zmiana wejdzie w życie od 1 marca.

Radny Józef Orłowski zgłosił wniosek formalny, aby diety wszystkich radnych powiatu leskiego również pozostały na dotychczasowym poziomie.

- Jest to znacząca podwyżka - mówił radny. - Myśmy w tej kadencji już raz znacząco podnieśli sobie uposażenie. Teraz rośnie ono dzięki ustawodawcy. Gdybyśmy policzyli efektywność naszej pracy, to dniówka wyszłaby nam 500-600 zł. Nikt tyle nie zarabia.

Radni wrócą do tej sprawy na następnej sesji Rady Powiatu Leskiego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE