Reklama

Przelewamy krew dla Polski. Dołącz i podaruj życie!

Opublikowano:
Autor:

Przelewamy krew dla Polski. Dołącz i podaruj życie!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 100 litrów krwi na 100-lecie odzyskania niepodległości to akcja społeczna i wyjątkowa, bo pomaga najbardziej potrzebującym. Organizatorzy akcji chcą uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i wesprzeć ogólnopolską kampanię promującą honorowe oddawanie krwi.

Na Podkarpaciu organizatorem akcji jest Fundacja Kompas wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Zbiórka krwi ruszyła 10 sierpnia i potrwa do 12 października. Krew można oddawać we wszystkich oddziałach terenowych RCKiK Rzeszów. Wystarczy zgłosić się do wybranego punktu krwiodawstwa od poniedziałku do piątku w godzinach pracy i podając nazwę akcji - NIEPODLEGŁA - oddać krew.

- Wprawdzie na Podkarpaciu oficjalna zbiórka prowadzona jest do 12 października, ale po tym terminie chętni mogą nadal oddawać krew w ramach akcji - usłyszeliśmy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

W Sanoku krew można oddawać w punkcie przy ulicy Konarskiego 24 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 11.30. Przed oddaniem należy zjeść lekkie śniadanie, a przy oddaniu mieć przy sobie dowód tożsamości. Krew mogą oddawać osoby dorosłe, które ukończyły 18 rok życia, ważą minimum 50 kilogramów i są zdrowe. Mężczyźni mogą oddawać krew co dwa, a kobiety co trzy miesiące. Zabieg trwa kilka minut i jest bezpieczny. Poprzedzony jest wypełnieniem ankiety i badaniem lekarskim. Jednorazowo pobiera się od dawcy 450 mililitrów krwi. To bezpieczna ilość dla dawcy, organizm regeneruje się w kilka godzin.

A dlaczego honorowe oddawanie krwi jest takie ważne? Bo krwi nie da się wyprodukować, a ratuje ona życie i zdrowie.

W Polsce co minutę potrzebny jest litr krwi. Krew potrzebna jest dla ratowania zdrowia i życia ofiar wypadków, niezbędna podczas wielu zabiegów chirurgicznych. Jest szczególnym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Do przeprowadzenia jednej operacji potrzeba od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu litrów krwi - by taką ilość pozyskać, potrzeba ofiarności wielu dawców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE