Reklama

Reklama

Projekt "Sto lat nazad" - obraz z międzywojennego Sanoka [ZDJĘCIA+VIDEO]

Opublikowano: 12 października 2019 09:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 7 - 9 października w Zatwarnicy w Bieszczadach, a dokładnie w kinie Końkret odbył się finał projektu.

 Autorką i koordynatorką projektu Sto lat nazad - obrazki z międzywojennego Sanoka jest Pani Jolanta Mazur - Fedak. Celem tej idei jest poszerzenie wiedzy wśród młodzieży szkół podstawowych i średnich Sanoka i okolic, na temat życia i kultury Sanoka sprzed stu lat.

 W  ramach projektu młodzież szukała zdjęć w archiwach rodzinnych, przeprowadzała rozmowy z dziadkami i pradziadkami na temat historii prywatnych połączonych z "wielką historią", następnie przez 4 tygodnie brała udział w wykładach i warsztatach wokół dziedzictwa kulturowego, literatury regionu, projektowania i szycia stroju ucznia i uczennicy międzywojennego gimnazjum.

Finał projektu trwał trzy dni. Odbywały się zajęcia, czas był bardzo dobrze zorganizowany. Uczniowie mieli możliwość nauki kreatywnego pisania, fotografii czy krawiectwa. 

Na tekstach Kalmana Segala i Mariana Pankowskiego pisarzy i poetów, którzy związani byli z międzywojennym Sanokiem powstawały próbki literackie uczestników, które były później odczytywane albo przedstawiane w formie małych scenek teatralnych. Akcja takich opowiadań dotyczy miejsc międzywojennego Sanoka takich jak np sklep Magistra Hydzika, który istnieje do dnia dzisiejszego. 

Jednym z głównych celów tego projektu było zapoznanie się ze słownictwem czy obyczajami z dawnego Sanoka, które w pewnej mierze zostało osiągnięte. Dodatkiem do tej koncepcji były stroje z epoki, które na ten wyjątkowy finał projektu przygotowała Pani Małgorzata Węgrzyn z Młodzieżowego Domu Kultury w Sanoku. 

Zapytawszy uczniów, co w ich życie wniósł ten projekt odpowiedzieli jednogłośnie, iż dobrze spędzony czas rozwinął w nich umiejętności pogłębiania historii, jak i przybliżył im bardziej pamięć o swoich przodkach, którzy żyli w czasach wojennych na terenie Sanoka i okolic. 

Środki na ten cel zostały pozyskane z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.