Reklama

Powstanie nowoczesna baza szkoleń

Opublikowano:
Autor:

Powstanie nowoczesna baza szkoleń - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za ponad osiem milionów złotych w Równi koło Ustrzyk Dolnych powstanie nowoczesne centrum szkolenia i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych. To będzie jedyny taki ośrodek w tej części Europy.

Pomysł utworzenia ośrodka zrodził się kilka lat temu, kiedy grupa ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR uczestniczyła w warsztatach ratownictwa górskiego w Niemczech. - Wspólnie z ratownikami Bergwacht Berchtesgaden szkoliliśmy się wówczas m.in. w hali symulacji ratowniczych w Bad Tolz. Rozpoczęliśmy wówczas starania, aby taki ośrodek zbudować w naszym regionie. Dla nas możliwość szkolenia się na miejscu to oszczędność czasu i pieniędzy - wyjaśnia Przemysław Barczentewicz z Fundacji SOS na Ratunek.

Centrum z halą szkoleniową powstanie w Równi w budynku po byłej szkoły podstawowej. Pod jednym dachem ma znaleźć się wszystko, co pomoże w szkoleniu służb ratowniczych. Prace nad przebudową, modernizacją i zagospodarowaniem placówki na potrzeby ratowników będą trwały dwa lata.

W środku powstaną sale szkoleniowe i baza noclegowa. Będą tam realizowane specjalistyczne ćwiczenia ratownicze i medyczne skierowane zarówno do goprowców, jak i strażaków, strażników granicznych i policjantów.

- Dobre wyszkolenie i odpowiednia współpraca różnych służb ma kluczowe znaczenie podczas akcji ratunkowych - mówi Przemysław Barczentewicz. - Nic nie zastąpi praktyki. Podczas szkoleń mamy szansę sprawdzić się w działaniu podczas symulowanych zdarzeń. Przerabiamy różne scenariusze akcji, dzięki czemu wytwarzają się nawyki i pewna pamięć mięśniowa. To wszystko sprawia, że podczas realnych zdarzeń działamy automatycznie, nie tracąc cennych sekund na zastanawianie się, co zrobić i jak zareagować. Uczymy się także współpracy - dodaje ratownik.

W ramach projektu zakupione zostaną także nowoczesne urządzenia i sprzęt do koordynacji oraz prowadzenia akcji ratowniczych.

- Zdecydowanie poprawi to standard niesionej przez nas pomocy. Bierzemy udział w różnych akcjach, często w trudno dostępnych miejscach. Często sekundy decydują o życiu lub zdrowiu osób poszkodowanych. Musimy dysponować nowym, sprawnym sprzętem, bo tylko wtedy możemy skutecznie ratować ludzi - przekonuje ratownik.

W przyszłości obok szkoły ma powstać hala, w której ratownicy będą mogli ćwiczyć m.in. techniki linowe używane podczas ewakuacji przez ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Projekt będzie realizowany przez Fundację SOS - Na Ratunek, gminę Ustrzyki Dolne oraz Grupę Bieszczadzką GOPR. Otrzymał dofinansowanie z unijnego programu Polska - Białoruś - Ukraina.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE