Reklama

Policja i STORAT. Jest nowe porozumienie o współpracy FOTO]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie STORAT już od kilkunastu lat wspiera Podkarpacką Policję podczas akcji poszukiwawczych. Wiele tych działań zakończyło się sukcesem, odnaleziono osoby zaginione. Porozumienie zawarte pomiędzy Komedą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT rozpoczyna nowy etap współdziałania.

Podkarpacka Policja współpracuje ze Stowarzyszeniem STORAT od kilkunastu lat. Pierwsze porozumienie podpisano w 2003 roku. Regulowało zasady współpracy podczas działań poszukiwawczych, te przez lata znakomicie się sprawdzały. Jednakże zmiana przepisów i procedur wymagała modyfikacji treści porozumienia.Wczoraj, 1 października 2020 r., w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podpisano porozumienie o współpracy podkarpackiej Policji ze Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Podpisy na dokumencie złożyli nadinsp. Henryk Moskwa komendant wojewódzki i Andrzej Nosiadek prezes Stowarzyszenia.

Porozumienie uwzględnia obecne warunki i regulacje, ale też dotychczasowe doświadczenia. Precyzuje zasady współpracy Policji i Stowarzyszenia podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych, wspólnych szkoleń i ćwiczeń oraz wymiany doświadczeń. Konkretyzuje kwestie organizacyjne i logistyczne.

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT działa od 20 lat. Jak mówią jego założyciele: "Jego powstanie było efektem wieloletniej pracy ludzi zaangażowanych w szkolenie psów i  ratownictwo, chcących w pełniejszy sposób wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, stworzyć organizację dającą możliwość "normalnym" ludziom (tzn. cywilom) specjalistycznego szkolenia oraz wykorzystania swoich psów."  Stowarzyszenie swoją działalność prowadzi na zasadzie wolontariatu. Współpracuje przede wszystkim z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Strażą Graniczną. Więcej o działalności Stowarzyszenia można przeczytać na stronie Storatu.

Doświadczenia prowadzenia działań poszukiwawczych dowodzą, że często o  zdrowiu i życiu człowieka decyduje szybkość ich podjęcia oraz czas dotarcia do osoby wymagającej pomocy. Wyszkolony pies może pracować szybciej  i jak wskazują specjaliści, zespół ratowniczy z psem może zastąpić pracę nawet 100 - 150 osób. Jak oceniają sami ratownicy, pies, w czasie 5-6 godzin może przeszukać teren o powierzchni 120 ha. Cywilny zespół ratowniczy z psem stanowi doskonałe uzupełnienie środków użytych do akcji poszukiwawczych prowadzonych przez funkcjonariuszy.

Wielokrotnie informowaliśmy o efektach współdziałania ze Stowarzyszeniem STORAT. Zawsze najwięcej satysfakcji dawały te akcje, które zakończyły się sukcesem, odnalezieniem żywej osoby, jak choćby ta prowadzona przez policjantów za 75-letnim mieszkańcem Rzeszowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE