Reklama

Pół miliarda złotych dla Podkarpacia z funduszy unijnych

Opublikowano:
Autor:

Pół miliarda złotych dla Podkarpacia z funduszy unijnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 126 mln euro czyli około 550 mln złotych – ta kwota będzie dostępna dla regionu dzięki temu, że Podkarpackie bardzo sprawnie wdraża RPO WP 2014-2020. To część z przyznanej samorządowi puli, która była "zamrożona", a jej wydatkowanie uzależnione było od osiągnięcia wielu wskaźników, co właśnie się dokonało.

To wielki sukces zarządu i samorządu województwa podkarpackiego – poinformował marszałek Władysław Ortyl na pierwszej wspólnej konferencji prasowej zarządu województwa podkarpackiego VI kadencji. – Mamy rezerwę wykonania, mamy pełną pulę, jaka jest przeznaczona dla Podkarpacia.

Stosunkowo wcześnie osiągnęliśmy wyniki związane z wielkością środków, jakie należało  wdrożyć, aby rezerwę wykonania uzyskać. Wszystkie województwa zaczynały z tego samego pułapu. Sumienna, rzetelna, systematyczna i konsekwentna praca przy kontrakcji i płatnościach czyli przy realizacji RPO WP przyniosła świetny skutek. To w dużej mierze dzięki konstruktywnemu i logicznemu planowaniu inwestycji udało się osiągnąć cel.

Rezerwa wykonania dla Podkarpacia wynosi 126 854 626 euro - razem dla Europejskiego Fundusz Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to część puli - 6% RPO WP, która została zablokowana. Środki te zostają uruchomione wówczas, gdy w poszczególnych osiach priorytetowych na koniec 2018 roku spełnione zostaną tzw. ramy wykonania. To oznacza, że osiągnięte zostaną minimalne wymagania w zakresie wartości wskaźników postępu finansowego i rzeczowego. W przypadku RPO WP jest ich łącznie 32. Według danych na 7 grudnia 2018  wszystkie 32 wskaźniki ujęte w ramach wykonania zostały już przez Podkarpackie osiągnięte na poziomach wymaganych przez rozporządzenia unijne.

Wiele instytucji, firm, organizacji na te środki czeka. To m.in. listy rezerwowe z projektami, które będą mogły zostać wdrożone. Mamy projekty drogowe, inne związane z odnawialnymi źródłami energii. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na dotacje dla przedsiębiorców, na działania na innowacje. Pamiętajmy, że ochrona zdrowia, choć wysoce została dofinansowana, kwota ponad 500 mln złotych, dalej ma swoje potrzeby – podkreśla marszałek Ortyl.  

Środki z rezerwy wykonania mogą zostać także wykorzystane na pomoc techniczną, czyli przygotowanie dokumentacji do projektów do przyszłej perspektywy finansowej.

Chcemy w kolejną perspektywę wejść z dużą gotowością projektową, aby dobrze wykorzystać środki, bo ta kolejna perspektywa będzie miała inne mechanizmy i nowe wyzwania. I na to też chcemy przeznaczyć środki z rezerwy wykonania – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Podczas konferencji marszałek dziękował wszystkim, których praca przełożyła się na wyniki wdrażania RPO WP 2014-2020.

To również zasługa tych, którzy mają swój udział we wdrażaniu RPO. Bardzo dziękuję beneficjentom, samorządowcom i przedsiębiorcom, a także wszystkim pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Urzędu Marszałkowskiego, którzy pracują na co dzień w departamentach odpowiedzialnych za Regionalny Program Operacyjny – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

info: podkarpackie.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE