Reklama

Reklama

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej otrzyma sztandar z rąk Prezydenta RP

Opublikowano: wt, 24 wrz 2019 20:26
Autor:

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej otrzyma sztandar z rąk Prezydenta RP - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższy piątek pułkownik Dariusz Słota - dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, odbierze z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy sztandar wojskowy.

Uroczystość wręczenia sztandaru 3. Podkarpackiej Brygadzie OT będzie miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uroczysta ceremonia odbędzie się 27 września 2019 r.,
w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Sztandar z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odbierze dowódca brygady płk Dariusz Słota. Ojcem chrzestnym sztandaru jest Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a matką chrzestną Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. 

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić
i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca,  są obszyte frędzlą złotą. Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób
i szpony orła są haftowane złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „3 PBOT” – numer Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji Brygady.

W górnym prawym rogu płata sztandaru umieszczony jest Orzeł Armii Krajowej, jako symbol zakonspirowanych Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej.

W górnym lewym rogu płatu sztandaru umieszony został Krzyż Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który symbolizuje Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji („Wolność i Niezawisłość”) - polską cywilno-wojskową organizację antykomunistyczną, założoną 2 września 1945 r. w Warszawie.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono Herb Województwa Podkarpackiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności Brygady, jakim jest województwo podkarpackie. W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy jest umieszczona liczba „3PBOT” stanowiąca numer w nazwie Brygady (3PBOT).

Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 8 gwoździ pamiątkowych.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Prezes Zrzeszenia „Wolność
i Niezawisłość”, Dyrektor IPN w Rzeszowie, Metropolita Przemyski, Biskup Pomocniczy, Biskup Senior, Biskup Rzeszowski oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.