Reklama

Podatki 2021. Co szykuje dla nas rząd?

Opublikowano:
Autor:

Podatki 2021. Co szykuje dla nas rząd? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Opłata cukrowa, "małpkowa", opisywany już podatek deszczowy i wiele, wiele innych. Prawo i Sprawiedliwość obiecywało w kampanii wyborczej, że PODWYŻEK PODATKÓW nie będzie

Rok 2020 już dał nam solidnie po portfelach i nie mamy dobrych wiadomości, bo po 1 stycznia 2021 roku - i w kolejnych latach, czeka na wiele nowych danin i podwyżek obecnych podatków. Jedne wynikają z postanowień rządu Prawa i Sprawiedliwości, a część z prawa Unii Europejskiej. Sprawdzamy za co przyjdzie nam zapłacić.

 

 

Podatek od deszczu - ten temat wzburzył naszych Czytelników kilka dni temu. Ta danina wzrośnie i obejmie swoim zasięgiem nowych odbiorców od 2022 roku. Obecnie daninę tę płacą głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc. Po zmianach liczba objętych nią nieruchomości wzrośnie 20-krotnie. Co zakładają zmiany? Opłata obejmie właścicieli nieruchomości mających powierzchnię najmniej 600 mkw., jeśli są w połowie zabudowane. Zmiana może dotknąć także mieszkańców bloków.

 

Ustawa o podatku cukrowym była pierwszą, którą w nowej kadencji podpisał Andrzej Duda. Większość przepisów w niej zawartych wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Regulacja zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną: opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna); opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Podatek cukrowy będzie miał obowiązek płacić podmiot, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej.

 

ZA ALKOHOL W MAŁYCH BUTELKACH

 

Opłata "małpkowa" - od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach, czyli o objętości do 300 ml. Płacić ją będą przedsiębiorcy sprzedający tego rodzaju alkohol. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Podwyżka w skali roku wynosi od 6 do prawie 22 zł. Stawka abonamentu za używanie radia od 2021 roku wzrośnie o 0,5 zł i wyniesie 7,5 zł miesięcznie (obecnie było to 7 zł). Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego miesięcznie trzeba będzie płacić 24,50 zł - to o 1,8 zł więcej niż obecnie (abonament w tym przypadku do tej pory wynosił 22,7 zł).

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE