Reklama

Pechowa 13-stka na przejściu granicznym w Korczowej [FOTO]

Opublikowano: pon, 2 lis 2020 12:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili trzynaście fałszywych dokumentów uprawniających obywateli Mołdawii do pracy w Polsce. Cudzoziemcy, zgodnie z rzekomymi zezwoleniami mieli montować panele słoneczne na Dolnym Śląsku. Za posłużenie się fałszywymi dokumentami zostali ukarani i zawróceni na Ukrainę.

Do zdarzenia doszło w sobotę (31.10) w trakcie kontroli pojazdów wjeżdżających do Polski przez przejście graniczne w Korczowej.


Strażnicy graniczni kontrolujący obywateli Mołdawii podróżujących busem na czeskich numerach rejestracyjnych nabrali podejrzeń co do autentyczności dokumentów potwierdzających cel ich wjazdu. Grupa trzynaściorga cudzoziemców (5 kobiet i 8 mężczyzn) w wieku od 22-57 lat okazała dokumenty do pracy na terenie Dolnego Śląska. Cudzoziemcy mieli tam zajmować się montażem systemów fotowoltaicznych.  

Oprócz paszportów obywatele Mołdawii przedstawili tzw. oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Jak się okazało, dokumenty posiadały błędy. Dodatkowo na wszystkich widniał ten sam numer ewidencyjny. Dzięki sprawnej współpracy SG z urzędami pracy mundurowi szybko potwierdzili, że powyższe dokumenty nigdy nie zostały zarejestrowane.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami, do czego się przyznali. Dobrowolnie poddali się karze czterech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Straż Graniczna wydała decyzje o odmowie wjazdu i skierowała ich z powrotem na Ukrainę.

Od początku 2020 roku funkcjonariusze SG z Podkarpacia ujawnili ponad pół tysiąca fałszywych dokumentów potwierdzających rzekome prawo do podjęcia pracy. To szczególnie częste przypadki  w czasie pandemii. Deklarowany cel wjazdu – praca, jest jednym z niewielu aktualnie warunków uprawniających cudzoziemców do wjazdu na teren Unii Europejskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE