Reklama

Pamięć zaklęta w teledysku. Link do teledysku

Opublikowano:
Autor:

Pamięć zaklęta w teledysku. Link do teledysku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wspólny projekt artystów z Sanoka i regionu, przy zaangażowaniu samorządowca oraz wsparciu posłów i środowiska księży doczekał się ogromnego sukcesu.

Teledysk do utworu "Egzekucja w Markowej" w wykonaniu sanockiego Zespołu Wokalnego "Soul" zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "teledyski" na XXXIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana 2018" w Warszawie. Film nagrała Karpacka Grupa Filmowa według reżyserii i scenariusza Rafała Gużkowskiego, w ramach projektu "Patriotyzm w muzyce zaklęty", realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku.

Zadanie sfinansowano z funduszy Muzeum Historii Polska także w ramach innego programu "Patriotyzm jutra". Część projektu obejmuje również wydanie płyty zespołu "Soul" pt. "Uwierz Polsko". Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia był Damian Biskup, radny Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Autorem muzyki jest Monika Brewczak do słów wiersza poetki Marii Szulikowskiej. Utwór opowiada o tragicznym wydarzeniu z 24 marca 1944 roku, kiedy żandarmeria niemiecka w miejscowości Markowa rozstrzelała Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci za ukrywanie ośmiorga osób z dwóch żydowskich rodzin Szallów i Goldmanów.

Bohaterstwo Polaków jako wyraz poświęcenia dla drugiego człowieka w czasie wojny 1939-1945 doczekało się upamiętnienia w postaci otworzenia (17 marca 2016 roku) w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
Organizatorem festiwalu jest Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i

Samorząd Mazowiecki. Do konkursu nadesłano 110 prac z 16 krajów: Chorwacji,  Czech, Cypru, Dominikany, Egiptu, Indii, Indonezji, Libanu, Sudanu, Ukrainy, USA, Wenezueli, Włoch, Węgier, Turcji i Polski. Prace oceniało jury w składzie ks. dr Ryszard Gołąbek (SAC) - medioznawca, przewodniczący jury, reżyser Romuald Lech Wierzbicki, reżyser Halina Czerniakowska, reżyser, aktor Eugeniusz Jachym, redaktor Sławomir Majcher, dr Joanna Zienkiewicz.

Festiwal rozpoczął się 20 maja, a zakończył tydzień później uroczystą galą wręczenia nagród i koncertem.
O sukcesie teledysku "Egzekucja w Markowej" relacjonowały gazety i portale z całego świata, m.in. obszerne sprawozdania w "Pulsie Polonii" z Australii czy na rzymskim portalu "Aletea".

Link do teledysku "Egzekucja w Markowej" poniżej.

Rozmowa z twórcami utworu i teledysku "Egzekucja w Markowej" Moniką Brewczak, założycielką wokalnego zespołu "Soul" i Rafałem Gużkowskim, na co dzień dyrektorem MOPS Sanok, reżyserem filmowym zrzeszonym w Karpackiej Grupie Filmowej w aktualnym numerze Korso Gazeta Sanocka.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE