Reklama

Opuszczone miejsca. Zabytkowy dwór w Bykowcach. Znasz jego historię? [ZDJĘCIA-MAPA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każde opuszczone miejsce, budynek ma swoją historię. Takie domy kryją w sobie tajemnice mieszkańców, każdy ma swoją inną historię. Po tym, co znajduje się wewnątrz, można określić, kto tam mieszkał, czy jakie funkcje pełnił budynek.

W styczniu 2021 r. na sprzedaż został wystawiony zabytkowy dwór w Bykowcach, nazywany również dworem Tarnawieckich - od nazwiska dawnych właścicieli. Po 21 latach nieużytkowania budynek miał szanse na ratunek. Ponieważ obiekt był dotychczas zamknięty dla zwiedzających, skorzystaliśmy z okazji dnia otwartego, aby pokazać, chociaż odrobinę tej zabytkowej budowli. 

 

Współrzędne GPS: E 22°15'24.90"  N 49°32'20.05"


Na przełomie XIX/XX wieku Bykowce należały do rodziny Tarnawieckich. W połowie XIX dobra posiadał Marceli Tarnawiecki (wspólnie z nim baron Wetzlar). Pod koniec XIX wieku właścicielem tabularnym dóbr we wsi był Marek Tarnawiecki, a po nim spadkobiercą został Aleksander Tarnawiecki. Po śmierci Aleksandra Tarnawieckiego (1898) majątek objęła jego żona Stanisława Tarnawiecka, która w 1905 posiadała w Bykowcach powierzchnię 350 ha, pozostawała właścicielką Bykowiec jeszcze w latach 20. XX wieku.

Na początku XX wieku jej przedstawiciele zbudowali budynek dworski na fundamentach poprzedniego dworku (najprawdopodobniej z XVIII wieku). Pochodzące z tego czasu piwnice dworu mają sklepienia kolebkowe.

 

Dwór jest wybudowany w stylu architektury uzdrowiskowej, murowany i otynkowany. W północno-wschodnim narożniku budynku jest usytuowany drewniany ganek (taras) z balustradą, zwieńczoną wieżyczką.


25 maja 1899 w majątku w Bykowcach zmarł ojciec Stanisławy Tarnawieckiej, Rudolf Schwarz. W latach 20. XX w. właścicielką dworu była także Zdzisława Tarnowiecka . W latach 20. zarządcami majątku byli Adrian Gedl, po nim Zubowski. Po śmierci Stanisławy Tarnawieckiej w 1923 własność dworu objęła jej siostra Ludmiła, która zbyła majątek prawnikowi Władysławowi Płanecie z Radomska w 1927 roku. Ludwik Baldwin-Ramułt mieszkał jednak tutaj do swojej śmierci w 1929 roku, a jego dzieci z pierwszego małżeństwa także zażądały udziału w spadku. Płanetowie byli właścicielami majątku do wybuchu II wojny światowej. W latach 1929-1930 przeprowadzili gruntowny remont dworu. W 1939 do dworu w Bykowcach był przypisany jako administrator Eugeniusz Nowak.

 

Po II wojnie światowej został częściowo rozebrany. W 1971 trwały prace konserwacyjno-remontowe dworu. W 1976 był poddany remontowi. W okresie PRL zabudowania użytkowało państwowe gospodarstwo rolne. W latach 80. XX wieku w pomieszczeniach dworu stworzono należące do PGR przedszkole. Ponadto działała tam kawiarnia.

 

 

Na początku XXI wieku dwór pozostał bez właściciela, a pełnienie zarządu nad budynkiem podjął Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie. Od 2012 dwór był dzierżawiony w terminie dwunastu lat do 2015. 

Dwór jest położony w zespole dworsko-pałacowym, także wpisanym do rejestru zabytków; otoczony przez zieleń. W zachowanych pozostałościach parku wokół budynku dworskiego rosną topole, jesiony, dęby szypułkowe. Do dworu wiedzie aleja otoczona drzewami. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy