Reklama

Od gołębi do… numizmatyki

Opublikowano:
Autor:

Od gołębi do… numizmatyki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Andrzej Budzicki – urodzony we Wrocławiu, od dzieciństwa sanoczanin, wieloletni przewodnik po skansenie, prowadzący Agencję Pocztową na Rynku Galicyjskim, rekonstruktor historyczny, od 2009 roku Mincerz w Królewskim Wolnym Mieście Sanoku.

Skąd wzięła się u pana pasja kolekcjonerska, numizmatyczna?
– To jest dosyć długa historia. A wszystko zaczęło się we Wrocławiu, bo urodziłem się właśnie tam. Z Sanokiem jestem związany prawie od dzieciństwa, bo moja rodzina pochodzi stąd oraz z terenów wschodnich II Rzeczpospolitej. Do Sanoka zostałem przywieziony przez babcię, Olgę Tchorzewską, jak miałem 8 miesięcy. Nawet przez kilkanaście miesięcy chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku. Gdy chcemy mówić o zbieractwie i kolekcjonerstwie, to musimy sobie uświadomić, że teraz to już jest inny okres dziejowy.

Co zbierano w czasach pana młodości?
– W latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych zbierano najczęściej znaczki i monety. Pamiętajmy, że w okresie powojennym miłośnicy kolekcjonerstwa grupowali się na zachodzie kraju. Tam było najwięcej znawców i tam pojawiały się pierwsze stowarzyszenia kolekcjonerskie. Zbierano również tzw. hotelówki. Były to papierowe naklejki, którymi ozdabiano głównie walizki. Sporym zainteresowaniem cieszyło się zbieractwo nalepek z pudełek od zapałek, zbierano ozdobne kapsle i pudełka od papierosów. Wystawało się pod pewexem (taki sklep z towarami zagranicznymi) i tam czasem można było wycyganić ładniejsze opakowanie. Za takim zbieractwem kryła się tęsknota za zachodem, za jego ładną kolorystyką, za otwartością granic. Znaczki można było kupować w kompletach na poczcie, ale odbywało się to na zasadzie subskrypcji. Serie były krótkie, bo na tym polegało i polega kolekcjonerstwo. Tak więc znaczki były pierwsze. Później dopiero pojawiła się numizmatyka. A zaczęła się od… gołębi.

Więcej w 40 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE