Reklama

Obróbka skrawaniem CNC – jakie ma zalety?

Opublikowano:
Autor:

Obróbka skrawaniem CNC – jakie ma zalety? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przemysł wykorzystuje dziś obróbkę CNC do bardzo wielu celów. Urządzenia do obróbki skrawaniem są wręcz podstawą funkcjonowania fabryk. Łączą w sobie dwie ważne cechy – dostarczają części bardzo wysokiej jakości w krótkim czasie. Potrzeby z roku na rok są coraz większe, dlatego obróbka CNC (Computerized Numerical Control) zyskuje coraz większą popularność

Chociaż metody tradycyjne mają swoje zalety i wciąż są wykorzystywane w mniejszych zakładach produkcyjnych, to aby otrzymać jednakowe elementy wysokiej jakości, nie obejdzie się bez nowoczesnych sposobów, czyli obróbki CNC. W wielu miejscach wyparła już ona poprzednie urządzenia.

Historia obróbki CNC

Pomysł na to, by używać takich urządzeń do produkcji różnorodnych części pojawił się w latach 50. ubiegłego wieku. Jak można się domyślić – w USA. Pierwsze tego typu urządzenia pracowały w oparciu o funkcje matematyczne. To one definiowały kształt wykonywanego przedmiotu. Frezarka natomiast swoimi ruchami odtwarzała kształt, co pierwszy raz pozwoliło na uzyskanie wielu elementów, które wyglądały identycznie. NC, czyli Numerical Control z czasem zmieniło się w CNC, czyli Computerized Numerical Control (układ sterowany przez komputery). Ta początkowa metoda była stosowana przez wojsko, a dzisiaj jest standardem w większości zakładów produkcyjnych.


Po pierwsze – precyzja

To właśnie do obróbki skrawaniem najczęściej stosuje się maszyny CNC, natomiast inne czynności, jak wycinanie, toczenie oraz frezowanie za pomocą tych urządzeń pozwala na ogromną precyzję – i właśnie to jest pierwszą i główną zaletą tej metody. Dokładność gwarantuje uzyskanie setek, a nawet tysięcy takich samych elementów. Pozwala to również na wyeliminowanie błędów, a przez to znaczną oszczędność materiałów, co byłoby niemożliwe przy poprzednich sposobach obróbki.

Po drugie – szybkość

Precyzja zupełnie odmieniła proces obróbki i wpłynęła pośrednio również na drugą jej zaletę, czyli szybkość procesu produkcyjnego. Dzięki temu, że elementy wykonywane są z ogromną dokładnością, nie ma mowy o błędach i powtarzaniu cyklu. Całkowita automatyzacja sprawiła, że w krótkim czasie możemy uzyskać naprawdę zadowalające efekty. Oprócz tego obróbka CNC jest dziś wykorzystywana także w produkcji małoseryjnej oraz jednostkowej. 

Po trzecie – ekonomiczność

Nie można nie wspomnieć także o innej zalecie obróbki CNC, czyli o jej ekonomicznej stronie. Kiedy jeszcze stosowano maszyny obsługiwane ręcznie, częstym kłopotem okazywały się opóźnienia w wykonaniu zleceń, co wiązało się z naprawdę kosztownymi stratami. Komputeryzacja procesu obróbki umożliwiła wyeliminowanie błędów, które brały się z przekraczania ustalonych wymiarów.

Po czwarte – wysoka jakość wytworzonych elementów

Ostatnia, ale nie mniej istotna zaleta obróbki skrawaniem CNC to gwarancja wysokiej jakości wykończenia krawędzi otrzymanych elementów, które nie wymagają już dodatkowych procesów szlifowania. Pozwala nam to mieć pewność, że maszyny CNC zapewniają ogromną oszczędność – zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dzięki nim do produkcji można używać zarówno stali, żeliwa, jak i mosiądzu oraz tworzyw sztucznych. Te urządzenia są dziś niezastąpione w większości fabryk, a ich popularność ciągle rośnie.

 

Części do maszyn CNC zapewnia sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl, między innymi wysokiej klasy wakuometry - https://www.ebmia.pl/manometry-wakuometry-c-1452_2178_2182.html
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE