Reklama

Niezwykłe odkrycie

Opublikowano:
Autor:

Niezwykłe odkrycie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czasie odbioru prac we wnętrzu zabytkowego kościoła w Besku okazało się, że pod polichromią wykonaną w latach 70-tych XX wieku kryją się wartościowe freski sprzed kilku wieków.

Odkrycie miało miejsce 27 października. Dzień później podczas sesji Rady Gminy Mariusz Bałaban, wójt gminy Besko poinformował zebranych o wyjątkowym wydarzeniu.

– Potwierdziło się to, co przewidywaliśmy. Pod warstwami malowideł znajdują się wartościowe polichromie. Fakt ten zostanie potwierdzony protokołem konserwatorskim – mówił włodarz.

Polichromia to według Słownika języka polskiego wielobarwne malowidło zdobiące ściany lub stropy budowli. Cenne malowidła znajdują się w zabytkowym kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Besku. Świątynia położona jest w północno-wschodniej części miejscowości, niedaleko zabytkowego spichlerza i nowego kościoła parafialnego. Jest to drugi kościół w dziejach miejscowości. Drewniana budowla pochodzi z okresu późnego baroku. Początkowo była niewielka. W miarę upływu lat rozbudowywano ją dwukrotnie. Ostatni remont i odnowę przeprowadzono w latach 70-tych XX wieku. Warto dodać, że prezbiterium kościoła wyznacza kierunek wschodni, skąd ma nadejść Chrystus w dniu Sądu Ostatecznego. Natomiast trójnawowe wnętrze budowli pokryte jest neogotycką polichromią figuralno-ornamentową pochodzącą z 1860 roku. Ściany i sufity uzupełniają malowidła, przedstawiające postaci świętych, ewangelistów, aniołów itp.

Więcej w 44 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE