Reklama

Morskie opowieści w cieniu Bieszczadów

Opublikowano: śr, 17 lip 2019 21:47
Autor:

Morskie opowieści w cieniu Bieszczadów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 25 czerwca w Świetlicy Wiejskiej w Krościenku miała miejsce promocja książki 40 lat na wodzie sanoczanina, marynarza Antoniego Szorka.

Kiedy jesienią 2018 roku w Krościenku odbywało się spotkanie z poezją p. Krystyny Kapicy, animatorki życia kulturalnego i literackiego lokalnej społeczności, mało kto przypuszczał, że da ono początek zamysłowi przyszłego przedsięwzięcia, które połączy góry z morzem i  oceanami. Stało się to dzięki osobie prof. Jana Skoczyńskiego, sanockiego historyka filozofii i felietonisty, który wraz ze swym przyjacielem Antonim Szorkiem, oficerem żeglugi wielkiej, pojawili się na wieczorze poezji. Mało kto wiedział, że przygotowują razem książkę-pamiętnik  z 40 lat pracy na morzu p. Antoniego Szorka. Kiedy się okazało, że wśród  lirycznych fal „płynie z nami marynarz”, spotkanie przechyliło się na burtę morskich opowieści, gdyż okazja taka w cieniu Bieszczadów zdarza się rzadko. Pani Kapica postanowiła: „musicie przyjechać, kiedy książka będzie gotowa”.


Pisarski rejs przez nagrania i maszynopisy trwał jeszcze prawie rok. Trzy kwartały redakcji i edytorskiego przygotowania w krośnieńskim Wydawnictwie Ruthenus dobiegły finału w czerwcu 2018 roku, w dniu imienin Autora, kiedy to pierwsza część nakładu mogła trafić do rąk czytelników.

            Wieczorem 25 czerwca w Krościenku rozpoczęło więc się spotkanie z Autorem i twórcami książki, które zainaugurował prof. Skoczyński i p. Anita Szydełko, a które uświetniło odczytami dwoje pracowników Ruthenusa: Jakub Niedziela, autor projektu graficznego książki oraz Agata Zahuta, która wręcz po aktorsku przywołała co barwniejsze, zabawne i pikantni fragmenty morskich historii. Można było – w ten gorący wieczór – poczuć zarówno powiew sztormowej grozy i portowych niebezpieczeństw, jak też bryzę humoru, który przenika opowieści zawarte w książce. Z rąk do rąk wędrowała dołączona do tomu mapa z trasami rejsów Autora, obejmująca ponad 200  portów na całym globie, prowokująca pytania od uczestników spotkania, którym Autor chętnie poświęcił chwile swobodnych refleksji. Część literacką zakończył prof. Skoczyński odczytaniem wiersza Krystyny Kapicy, zamykającego książkę a  dedykowanego Autorowi.

            Dalszą część promocji uświetnił zespół muzyczny z Brzegów Dolnych – Krzysztof, Teodor i Przyjaciółki – który rozpoczął swój występ szantową nutą, akompaniując podpisywaniu autografów i wspólnych zdjęć. Nim żywa muzyka brzeskiego kwintetu poderwała zgromadzonych do tańca, wzniesiono toast i na cześć Autora – gdyż 25 czerwca przypada Światowy Dzień Marynarza – i  odśpiewano „100 lat”. Kameralne, ale żywe spotkanie upłynęło w radosnym nastroju. Organizatorki tego wydarzenia, panie: Krystyna Kapica, Leokadia Bis, Anita Szydełko oraz – z ramienia Klubu Seniora – Teresa Liptak stworzyły serdeczną i gościnną atmosferę małego święta, sprawiając, że wiejska świetlica w małej nadgranicznej miejscowości staje się miejscem, do którego chce się wracać.

            40 lat na wodzie - jest książką pełną przygód, obrazów rzeczywistości życia na morzu oraz przemian, jakich doświadczały ośrodki morskie w Polsce i na świecie. Jedna książka nie wyczerpuje morskiego tematu, a obfitość doświadczeń Autora daje nadzieję, że bieszczadzka społeczność w przyszłości zgromadzi się jeszcze liczniej wokół kolejnego tomu przygód Antoniego Szorka.


Sanocki wilk morski, Antoni Szorek postanowił podarować swoją książkę, ze specjalną dedykacją, dla tego kto poprawnie odpowie na zadane przez niego pytanie: Do ilu stopni sięga skala Beauforta? 
Odpowiedzi na pytanie prosimy wysyłać na adres mailowy: [email protected] , do niedzieli 21 lipca do godz. 20:00. Zwycięzce poinformujemy mailowo. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE