Reklama

Mobilizacja w WOT. Żołnierze skierowani na lotnisko w Jasionce!

Opublikowano:
Autor:

Mobilizacja w WOT. Żołnierze skierowani na lotnisko w Jasionce! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani na lotnisko Rzeszów – Jasionka do udzielenia wsparcia służbom portu lotniczego.

14 marca żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka w celu udzielenia wsparcia służbom lotniczym. Do zadań terytorialsów będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie
i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski.

Decyzję o zaangażowaniu terytorialsów podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na wniosek Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Do wsparcia służb lotniskowych zostanie skierowanych ponad 300 żołnierzy WOT. Będą wśród nich ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP).

Wsparcie jest prowadzone na lotniskach w: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

 

Od 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowość do podjęcia działań.

Formacja już jest angażowana i gotowa do dalszych działań, które mają na celu zapobieganie
i opóźnianie rozprzestrzeniania wirusa.

Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).

Dowódcy Brygad OT utrzymują kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach WCZK.

W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE