Reklama

LKP Lasy Bieszczadzkie debatowały nad udostępnieniem lasów turystom

Opublikowano:
Autor:

LKP Lasy Bieszczadzkie debatowały nad udostępnieniem lasów turystom - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Działania leśników na rzecz udostępnienia turystycznego lasów bieszczadzkich były głównym tematem posiedzenia Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Bieszczadzkie", które miało miejsce w dniach 4-5 grudnia w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Wśród pozostałych kwestii przewijały się tematy edukacyjne, rekreacyjne, dydaktyczne, naukowe i współpracy zagranicznej. Prezentacje z poszczególnych nadleśnictw wchodzących w skład LKP pokazywały inwestycje i projekty zrealizowane w tym roku, a także te zaplanowane na lata następne.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., że od 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Cisna będzie realizowany projekt utworzenia tras rowerowych tzw. single track. Docelowo trasy utworzone wokół Cisnej zostaną połączone z trasami na terenie Nadleśnictwa Baligród, a ich łączna długość ma wynieść ponad 30 km. Dla szkół i wycieczek odwiedzających teren Nadleśnictwa Lutowiska długo oczekiwaną informacją było potwierdzenie modernizacji budynku gospodarczego na obszarze byłej szkółki leśnej w Smolniku. Po przebudowie będzie tam funkcjonowała nowoczesna sala edukacyjna.

Z kolei w Baligrodzie powstanie ścieżka spacerowa "Doliną Łopienki". To inwestycja dedykowana przede wszystkim dla rodzin z dziećmi i osób z ograniczeniami ruchowymi. Podobne ścieżki, realizowane na terenie nadleśnictwa w poprzednich latach w dolinie Rabskiego Potoku, cieszą się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających je turystów.

W Nadleśnictwie Stuposiany w najbliższym roku kontynuowane będzie zagospodarowanie terenu wokół CPL w Mucznem. Docelowo powstanie tutaj wiata edukacyjna z odsuwanym dachem umożliwiającym obserwację bieszczadzkiego nieba, a także arboretum krzewów rodzimych gatunków. Planowana jest ponadto ścieżka dydaktyczna na szczyt Jeleniowatego, gdzie stanie wieża widokowa.

- Cieszy nas fakt, że w dyskusji nie brakowało głosów uznania dla dotychczasowej pracy wykonanej przez Lasy Państwowe, ale najbardziej zachęcają deklaracje ze strony samorządów i stowarzyszeń lokalnych o chęci wspierania tego typu inicjatyw w następnych latach - mówi uczestniczący w spotkaniu Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.

W wypowiedziach uczestników pojawiały się też kwestie konieczności regularnego odkrzaczania punktów widokowych, które zarastają, co w szybkim tempie prowadzi do utraty walorów widokowych tych obiektów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE