Reklama

Laury ogólnopolskiego konkursu „20 spojrzeń na Bartoka” dla uczennic sanockiej Państwowej Szkoły Muzycznej II st.

Opublikowano:
Autor:

Laury ogólnopolskiego konkursu „20 spojrzeń na Bartoka” dla uczennic sanockiej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 października b.r. odbył się ogólnopolski konkurs wiedzy muzycznej „20 spojrzeń na Bartoka” w siedzibie ASM II st. w Krakowie z okazji 75. rocznicy śmierci węgierskiego twórcy.

Jego laureatkami zostały także uczennice z naszej sanockiej szkoły muzycznej: Grażyna Bareła uzyskała III miejsce a Sylwia Szuba wyróżnienie. To uczennice ostatniej klasy PSM II st w Sanoku. Ich rywalami na podium byli uczniowie ze szkół w Bielsko-Białej i Łodzi.

 


 

Pierwotny termin konkursu, 25 marca 2020 r., nie doszedł do skutku ze względu wybuch epidemii. Ostatecznie zachowując najwyższe standardy dot. bezpieczeństwa przeprowadzono eliminacje konkursowe w terminie październikowym. Konkurs, objęło honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

Przebiegał w dwóch etapach: pisemnym i ustnym. W każdym etapie zadaniem uczestnika było rozpoznanie krótkich przykładów muzycznych i odpowiedź na zestaw pytań dotyczących życia i twórczości kompozytora. Trzeba pamiętać, że muzyka XX-wiecznego węgierskiego kompozytora stanowiła przełom w dziejach rodzącej się współczesnej muzyki i nie należy do łatwych w odbiorze.

Bartok był także zbieraczem folkloru i wypracował naukowe metody jego badania. By zrozumieć wagę jego dokonań trzeba było poznać szeroki kontekst muzyki XX wieku.

Naszych laureatek nie zniechęciło odwołanie pierwszego terminu konkursu i mimo wyjątkowo trudnych okoliczności pracowały intensywnie pod okiem nauczycieli sekcji teorii PSM II st. Finaliści wykazali się znakomitym przygotowaniem i znajomością muzyki Bartoka, otrzymali dyplomy i audiofilskie wydania płytowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE