Reklama

Kulturalny VIP dla Wiesława Banacha. Dyrektor sanockiego muzeum laureatem prestiżowej nagrody

Opublikowano:
Autor:

Kulturalny VIP dla Wiesława Banacha. Dyrektor sanockiego muzeum laureatem prestiżowej nagrody - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, uhonorowany nagrodą VIP Kultura magazynu VIP Biznes&Styl dla Najbardziej Wpływowych Podkarpacia 2018.

Wiesław Banach od prawie 30 lat kieruje pracą Muzeum Historycznego w Sanoku. Przez ten czas placówka bardzo się zmieniła. Do budynku zostało dobudowane skrzydło, w którym mieści się największa na świecie galeria prac Zdzisława Beksińskiego, dziedziniec został wyremontowany, powstały nowe sale i ekspozycje.

- Czuję się zaszczycony i jestem wdzięczny kapitule, która dostrzegła moje działania i chciała mnie w ten sposób nagrodzić - komentuje Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. - Jest mi niesłychanie miło i przyjemnie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że głównym elementem, który spowodował dostrzeżenie mojej osoby, była gigantyczna praca, jaką wykonaliśmy przy Beksińskim, także to wyróżnienie poniekąd to jego zasługa - dodaje dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Od kilku lat zainteresowanie twórczością Zdzisława Beksińskiego stale rośnie. Niewątpliwie przyczyniła się do tego książka Magdaleny Grzebałkowskiej pt: "Portret Podwójny" oraz film opowiadający o losach rodziny Beksińskich pt: "Ostatnia Rodzina". Do tego doszedł ogrom pracy pracowników Muzeum Historycznego w Sanoku, którzy przez lata promowali twórczość sanockiego artysty. O możliwość pokazania dzieł Zdzisława Beksińskiego upominają się galerie z całej Polski, a nawet Europy i świata.

- Ludzie chcą go oglądać od Szczecina po Chicago - przyznaje dumny dyrektor Banach.

W przyszłym roku przypada 90. rocznica urodzin Zdzisława Beksińskiego. Muzeum Historyczne zamierza hucznie je uczcić. W planie jest wielki koncert połączony z multimedialną projekcją wybranych prac wybitnego sanockiego artysty. Wprawdzie Zdzisław Beksiński urodził się w lutym, ale uroczystości związane z jubileuszem odbędą się w sierpniu. To wtedy w Warszawie, gdzie artysta spędził ostatnie lata życia, ma się odbyć wielki koncert połączony z multimedialną projekcją wybranych jego prac.

90. urodziny wielkiego artysty uczci także Sanok.

- W planie mamy kilkudniową imprezę, ale na razie nie chcemy zdradzać szczegółów. Wszystko w swoim czasie - mówi tajemniczo dyrektor.

To nie pierwszy sanoczanin uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem. Kulturalny VIP od magazynu "Biznes&Styl" w poprzednich latach tytuł trafił do rąk m.in. Janusza Szubera, sanockiego poety i pisarza, oraz Jerzego Ginalskiego, dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE