Reklama

Które leki za darmo?

Opublikowano:
Autor:

Które leki za darmo? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów. Warunkiem koniecznym ich uzyskania jest ukończenie 75 roku życia.

Od 1 września seniorzy 75+ mogą otrzymać w aptece (po okazaniu recepty z symbolem „S”) bezpłatne leki z listy opublikowanej przez ministerstwo. Pojawiła się ona 19 sierpnia i znalazło się na niej 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.

Jakie leki?
Wykaz zawiera leki na zakrzepicę, miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność serca, arytmię, zwyrodnienie stawów, jaskrę, osteoporozę, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, depresję, zaburzenia lękowe, astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Na liście darmowych leków nie ma substancji często stosowanych przez osoby starsze, które nigdy nie znalazły się na liście refundacyjnej. Są to ibuprofen, paracetamol czy aspiryna. Brak też leków, które są dostępne na ryczałt, czyli takie, za które się płaci 3 lub 2 zł. Dotyczy to m.in. Większości insulin, podstawowych leków na nadciśnienie oraz lewodopów dla chorych na Parkinsona. Takie substancje nazywane są przez lekarzy lekami pierwszego rzutu, czyli takie, które są najskuteczniejsze w leczeniu danej choroby. Ministerstwo Zdrowia nie zawarło ich w liście darmowych leków, ponieważ dostępne są w niskiej cenie.

Więcej w 39 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE