Reklama

Ks. Michał Huciński budowniczy kościoła w Lutowiskach

Opublikowano:
Autor:

Ks. Michał Huciński budowniczy kościoła w Lutowiskach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby zjeżdżające z góry do Lutowisk na drodze z Ustrzyk Dolnych do Ustrzyk Górnych z pewnością kojarzą charakterystyczny kształt miejscowego kościoła, wyraźnie zaznaczający się w panoramie miejscowości.

Warto jednak zaznaczyć, że do końca XIX w. w Lutowiskach nie było świątyni rzymskokatolickiej. Mieszkańcy wsi obu obrządków modlili się w drewnianej cerkwi, która spłonęła w 1896 r. Wówczas wśród miejscowych Polaków zaczęła kiełkować idea wybudowania własnej świątyni.

W 1898 r. powołano komitet kościelny, którego staraniem powstała tymczasowa drewniana kaplica rzymskokatolicka. Przez siedem lat sprawował w niej posługę siedemdziesięcioletni ks. Piątkiewicz. Jego następcą został ks. Michał Huciński, który pełnił posługę w Lutowiskach przez następne trzy dekady, aż do swojej śmierci w 1936 r. Ks. Michał Huciński urodził się 29 września 1870 r. w Hucisku Nienadowskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 lipca 1896 r. Do Lutowisk trafi ł 30 listopada 1905 r. Jego pierwszą inicjatywą było powstanie Domu Polskiego (nazywanego również Domem Katolickim), w którym odbywały się spotkania mieszkańców, w tym również narady dotyczące budowy świątyni z prawdziwego zdarzenia. Na sercu nowego duszpasterza w Lutowiskach leżało także podniesienie oświaty wśród powierzonych mu parafian. Jednocześnie ówczesna prasa podkreślała znaczenie Domu Polskiego dla podniesienia świadomości narodowej Polaków zamieszkujących okoliczne wsie.

Więcej w 18 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE