Reklama

Kościół filialny pw. Chrztu Pańskiego w Siemuszowej

Opublikowano:
Autor:

Kościół filialny pw. Chrztu Pańskiego w Siemuszowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Parafia pw. Rozesłania Apostołów w Mrzygłodzie. Kościół filialny w Siemuszowej pw. Chrztu Pańskiego

Z kart historii:
Obecny kościół mieści się w dawnej greckokatolickiej cerkwi pw. Przemienia Pańskiego. Pochodzi z 1841 roku. Wiernym greckokatolickim cerkiew służyła do 1946 roku. Po wysiedleniu ruskich mieszkańców wsi weszła w skład rzymskokatolickiej parafii w Mrzygłodzie. Z powodu zniszczeń wojennych w 1947 roku rozebrano centralną kopułę i prowizorycznie załatano dach. Jej pierwotny wygląd został odtworzony dopiero w 2003 roku podczas remontu. W 1988 r. Renowacji ikonostasu, kiwotu i feretronów dokonali konserwatorzy z Ukrainy, zaś w 2013 roku z powodu zapadania się skarpy i świątyni niezbędne było podniesienie cerkwi i wzmocnienie fundamentów. Położono też nową drewnianą podłogę.

Świątynia prezentuje typ budownictwa ludowego.

Cerkiew osadzona jest na kamiennej podmurówce, ma konstrukcję zrębową. To trójdzielna budowa, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Do cerkwi dobudowana jest murowana i drewniana zakrystia. Ściany kościoła wypełnia kolorowa polichromia o motywach figuralnych, architektonicznych i roślinnych. Na stropie babińca podziwiać można czterech ewangelistów.

W świątyni bardzo dobrze zachował się czterokondygnacyjny ikonostas, który pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W rzędzie ikon namiestnych od lewej widzimy św. Mikołaja, Matkę Bożą z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, Chrystusa Nauczającego oraz archanioła Michała. Na carskich wrotach znajdują się wizerunki ewangelistów.

Wart obejrzenia jest również piękny ołtarz z baldachimem oraz tabernakulum z wizerunkiem Chrystusa. W prezbiterium znajduje się obraz z 2 połowy XIX wieku przedstawiający grzech pierworodny i Chrystusa na krzyżu. W kościele dobrze zachowały się też późnobarokowe feretrony oraz zamki i uchwyty z XIX wieku, obecne przy drzwiach z przedsionka do nawy i do skarbczyka.

Cynowy krzyż ołtarzowy jest z pierwszej połowy XIX wieku. Przed cerkwią mieści się stary greckokatolicki cmentarz.

Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków województwa podkarpackiego.

Więcej w 19 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE