Reklama

Korzystne zmiany w zakresie ulgi rehabilitacyjnej już za 2017 rok

Opublikowano:
Autor:

Korzystne zmiany w zakresie ulgi rehabilitacyjnej już za 2017 rok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczące m.in. odliczeń w zakresie ulgi rehabilitacyjnej i to już w rozliczeniu za 2017 r.

Dotyczy to wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, którego właścicielem lub współwłaścicielem jest osoba niepełnosprawna lub podatnik, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

Według nowych rozwiązań nie będzie już miała znaczenia przy korzystaniu z tej ulgi grupa inwalidzka (poprzednio dotyczyło to osób niepełnosprawnych zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa lub podatników mających na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia). Z tego wynika, że wydatki związane z wykorzystaniem samochodu osobowego będzie mógł odliczyć każdy, kto ma orzeczoną niepełnosprawność lub jego opiekun, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

Należy także podkreślić, że w związku z nowymi rozwiązaniami nie trzeba będzie już wykazywać, że przejazdy są związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Zmiana w przepisach podatkowych przyczyni się więc do ułatwienia codziennego życia osoby niepełnosprawnej. W ramach tej ulgi będzie można od dochodu odliczyć maksymalnie 2280 złotych.

Od stycznia rozszerzony został także krąg osób, które będą mogły odliczyć wydatki na utrzymanie psa asystującego. Każda osoba z niepełnosprawnością (poprzednio osoby niepełnosprawne będące osobami niewidomymi lub niedowidzącymi zaliczone do I lub II grypy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa) będzie mogła odliczyć od dochodu koszty utrzymania psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Status psa asystującego musi być potwierdzony certyfikatem wydanym przez uprawniony podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów. Kwota, którą będzie można odliczyć od dochodu, pozostaje bez zmian – maksymalnie 2280 złotych.

Ponadto został także podniesiony dochód osoby z niepełnosprawnością, będącej na utrzymaniu podatnika, uprawniający tego podatnika do odliczenia od swojego dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne swojego podopiecznego z kwoty 9 120 złotych do 10 080 złotych rocznie. Do dochodów osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu nie będzie się wliczać alimentów na dzieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE