Reklama

Konwencja wyborcza Demokratów Ziemi Sanockiej. Pokazali kandydatów i pomysł na Sanok

Opublikowano: ndz, 23 wrz 2018 11:49
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Doświadczenie, wiedza, młodość - na tych filarach Demokraci Ziemi Sanockiej chcą budować Sanok OdNowa. W Klubie Górnika odbyła się konwencja wyborcza podczas której uczestnikom zaprezentował się m.in. kandydat Demokratów na burmistrza Jakub Osika oraz kandydaci do rady miasta, gminy, powiatu i sejmiku województwa.

Konwencję rozpoczęło wystąpienie Sławomira Miklicza. - Mamy zespół ludzi, który do tej pory był chyba niespotykany - powiedział Sławomir Miklicz, radny sejmiku wojewódzkiego, kandydat do rady miasta z ramienia Demokratów Ziemi Sanockiej.

- Mamy w swoim gronie obecnych i byłych radnych, dwóch starostów - Bogdana Strusia i Sebastiana Niżnika. Pierwszy wprowadzał powiat do Unii Europejskiej i jako pierwszy ściągał do powiatu środki unijne. Drugi w mojej opinii maksymalnie wykorzystał możliwości sięgania po pieniądze z zewnątrz, które inwestował w rozwój powiatu. Mamy byłego burmistrza Wojciecha Blecharczyka, który przez trzy kadencje pełnił funkcję gospodarza miasta. Są wśród naszych kandydatów także zupełnie nowe twarze - młodzi, kreatywni ludzie, które chcą działać i zmieniać miasto na lepsze - mówił o ekipie Demokratów.

Zapewnił, że w przypadku wygranej, będzie w swojej pracy wykorzystywał doświadczenie z pracy na stanowisku wicemarszałka województwa podkarpackiego oraz przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego.

Demokraci zarejestrowali kandydatów do rady miasta i powiatu we wszystkich okręgach wyborczych, a także do rady gminy oraz sejmiku wojewódzkiego. Łącznie to 53 osoby.

- Doświadczenie, wiedza, młodość, to wszystko sprawia, że mamy najciekawszy komitet w powiecie sanockim - podsumował Sławomir Miklicz oddając głos Jakubowi Osice, kandydatowi Demokratów na burmistrza Sanoka.

Sanok OdNowa

Jakub Osika przedstawił program, z jakim Demokraci chcą iść do wyborów. - OdNowa to nie znaczy, że chcemy burzyć, niszczyć, wręcz przeciwnie. Chcemy wrócić do tego, co kiedyś w Sanoku było dobre i to kontynuować, a do tego wspólnie wypracować takie mechanizmy, aby Sanok był fajnym miejscem do życia - przekonywał Jakub Osika.

Wyróżnili kilka obszarów, którym chcą poświęcić szczególną uwagę.

To m.in. migracja młodych ludzi z Sanoka i trudności ze znalezieniem pracy odpowiedniej do kwalifikacji i wykształcenia. Chcą stworzyć tzw. Sanocki Bank CV. - To nie przynależność partyjna ma dać pracę, a umiejętności i kompetencje - mówił Osika.

Sporo miejsca poświęcili polityce senioralnej oraz wsparciu osób niepełnosprawnych. Jakub Osika mówił m.in. o problemach sanockiego szpitala i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Chcą tworzyć specjalne programy społeczne dla seniorów.  

Przedsiębiorczość chcą rozwijać poprzez wprowadzenie preferencyjnych warunków dla miejscowych inwestorów, budowę Inkubatora Technologicznego oraz inwestowanie w nowoczesne technologie.

Demokraci duży nacisk kładą także na rozwój turystyki. Mówili o ożywieniu brzegów Sanu - projekcie Sanockie Bulwary, budowie kładki przez rzekę, rozbudowie bazy hotelowej i ożywieniu Sosenek. W Miejskim Parku chcą budować ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze oraz zagospodarować tereny zielone w mieście, tak, by służyły mieszkańcom.

Chcą też, aby w życiu miasta większą rolę pełniła kultura. Stawiają na współpracę z lokalnymi artystami, chcą w ciekawy i kreatywny sposób zagospodarowywać przestrzeń publiczną oraz tworzyć miejsca, gdzie kultura będzie mogła się rozwijać.  

- Miastu brakuje strategii, a w działaniach władzy jest dużo przypadkowości - uważa kandydat Demokratów na burmistrza Sanoka.

- W naszym programie chcemy państwu zaproponować pewna wizję rozwoju miasta i chcemy ją z państwem dyskutować. Jeśli obdarzą mnie państwo zaufaniem, obiecuję, że zrobię wszystko, aby Sanok był miejscem przyjaznym dla mieszkańców - zakończył.

Slow, smart and green city

- Chciałbym obalić pewien mit, a mianowicie że pieniądze zdobywają tylko osoby związane z jedyną i słuszną partią - rozpoczął Sebastian Niżnik, kandydat Demokratów na wiceburmistrza Sanoka.

- Dowodem jest nasz powiat. W tej kadencji pozyskaliśmy zewnętrzne pieniądze i trzeba je było oddać, bo nie daliśmy rady ich wykorzystać.

Mowa m.in. o rządowej dotacji na przenosiny ze starego do nowego budynku oddziału laryngologicznego oraz prawie czteromilionowego dofinansowania na przebudowę mostu w Tarnawie Górnej.

- A miasta mogą się fajnie rozwijać. Jawor na Śląsku zainwestował w strefę ekonomiczną. Dzisiaj w mieście, które liczy niecałe 24 tysiące mieszkańców fabrykę stawia Mercedes - mówił.

Mówił o ideologii Slow City - Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia. Za przykład postawił Lidzbark Warmiński o którym dzięki trójwymiarowym pasom na przejściu dla pieszych i fluorescencyjnych ścieżkach rowerowych usłyszała cała Polska.

- Pomysły zostały zaczerpnięte z Islandii i wbrew pozorom to wcale nie są drogie rozwiązania. Koszt namalowania trójwymiarowych pasów z informacji przekazanej przez burmistrza wyniósł 700 złotych. To kreatywne i niedrogie rozwiązania, które można przenosić na nasz grunt - mówił.

- Doświadczenie, kreatywność i kompetencje to istotne czynniki wpływające na rozwój miast. Chcemy tę kreatywność i energię wydobyć z mieszkańców i mobilizować ich do działania - dodał.

Na przykładach m.in. sąsiedniego Krosna i Rzeszowa mówił o tym, jak ważną rolę pełnią Inkubatory Technologiczne i Start-upy. - W krośnieńskim Inkubatorze zrzeszonych jest 19 przedsiębiorców. Prezydent Krosna właśnie podpisał kolejną umowę na dofinansowanie rzędu kilkudziesięciu milionów złotych na budowę kolejnego. Rzeszów z miasta, do którego nikt nie chciał jeździć, teraz jest stawiany jest jako przykład aglomeracji, które dzięki odważnej polityce świetnie się rozwija - mówił podczas konwencji Sebastian Niżnik.

- Co łączy te wszystkie miasta? To, że rządzący nie są przedstawicielami obecnej władzy… - zakończył Sebastian Niżnik.

Na koniec głos zabrał Wojciech Blecharczyk, kandydat Demokratów do sejmiku wojewódzkiego. - W naszym komitecie są ludzie o różnych poglądach - z lewej strony, centrum i prawicy. To wszystko fajnie się splata tam, gdzie jest wspólny interes. Naszym jest rozwój Sanoka - powiedział.

- Dobra współpraca miasta, powiatu i województwa to gwarancja sukcesu i rozwoju dla wszystkich. Zapewniam, że jeśli obdarzą mnie państwo kredytem zaufania, będę starał się jak najlepiej wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w pracy w samorządzie dla dobra Sanoka i mieszkańców - zakończył Wojciech Blecharczyk.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  popis już był

  A czemu konwencje rozpoczyna pan Miklicz, jak jest taki ważniak to powinien sam wystartować na burmistrza. Ale nie pełowcy wybrali sobie Osike a bo ma niby lepszy wizerunek to bo jeszcze nic nue zapsuł bo w większości spraw wstrzymuje sie od glosu. wypuscili marionetke i mysla ze ludzie nie wiedza co to takiegoDZS i Sanok od nowa ze starym skladem.... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +3 / -3

  xxx

  W gazetce wyborczej „Demokratyczny Głos Sanoka” ukazał się artykuł pt. „Kasa misiu, kasa!” Są tam podane zarobki w roku 2017 r. pięciu osób nie związanych z Odnową. Drodzy wyborcy, nie dajcie się zwieść propagandzie. Dużo więcej od nich wszystkich zarobił pan Sławomir Miklicz. Jako kierownik działu w PGNiG w Sanoku zainkasował 149 844,51 zł, czyl... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +1 / -1

  il

  Jeżeli nie popierasz PO i Nowoczesnej, to w razie wygranej tych panstwa, mozesz spokojnie wyprowadzić się z Sanoka.

 • 3 lata temu | ocena +2 / -2

  Ula

  Bardzo merytoryczne spotkanie. Dużo konkretów. Podoba mi się

 • 3 lata temu | ocena +5 / -5

  Mila

  Zagłosuję na Ciebie Kuba bo Cię znam I wiem na co Cię stać. Tamtych przez całe swoje życie nie widywałam w Sanoku. Przyjechali nagle I od razu do władzy. Wypada najpierw poznać to miasto, a nie da się tak w 4 lata nadrobić zaległości do kogoś kto się tu wychował.

 • 3 lata temu | ocena +10 / -10

  Realista

  Tak oglądam tą konwencję i wydaje się RAJ. Ale kilka wątpliwości się nasuwa. Z kim będzie p.Osika odnawiać (tzn. odmładzać) Sanok ? Z p.Biegą ? z p.Lewandowskim ? z p.Lisowską ? z p.Krynickim ? Pierwszą młodość to towarzystwo już raczej ma za sobą. A doświadczenie faktycznie olbrzymie - nawet jeszcze z realnego socjalizmu. No i co do tej współpracy... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +6 / -6

  komuch

  Na tych zdjęciach widać prawdziwy "gabinet" cieni - cieni przeszłości przebierających nogami, bo wybory tuż, tuż. Tym razem już nie udało się namówić Pana Prezes Leśniaka do wspólnej fotki - to nie dziwi, Pan Prezes zle się czuje w towarzystwie nierobów.

 • 3 lata temu | ocena +13 / -13

  Zdziwiony

  Czy Sanok OdNowa kojarzy się tylko z wiekiem....? Równie dobrze można tak powiedzieć o "dobrej zmianie" ! Ile lat ma obecny burmistrz? A ile lat ma vice burmistrz emeryt ? A sekretarz, a przewodniczący obecnej Rady Miasta to taka zmiana i świeżość? A starosta i wice starosta to ta dobra zmiana???

  • 3 lata temu | ocena +1 / -1

   Zzz

   Kiedys Rzeszowianin mi powiedział że my Sanoczanie jesteśmy zgorzkniali że ciągle nam nie pasuje pan Ferenc w Rzeszowie jest po 70 nikomu to nie przeszkadza bo miasto się rozwija.Co ma wiek do tego.W Sanoku widać zmiany na dobre basen dworzec drogi chodniki rozbudowa przedszkola nr 3.....a co wam dał Blecharczyk h...parking gdzie tam tylko motor si... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +8 / -8

  Wyborca

  Sanok od nowa a średnia wieku chyba z 50 lat. Emeryci w urzędzie ? Przecież to już jest więc gdzie to od nowa ? A przepraszam, co Sanokowi brakuje ? Po co zmieniać obecnego skoro Sanok rośnie w oczach ? Drogi modernizowane, dworzec, stadion, basen, obwodnica, obniżka cen. Ja rozumie ze jest gonitwa za korytem ale według mnie Sanok ma się dobrze i j... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +18 / -18

  Wyborca

  Świetne wystąpienie, naprawdę jestem pod wrażeniem jakie ma Pan fajne pomysły na Sanok. Życzę powodzenia w ich realizacji.