Reklama

KONRAD SZOŁAJSKI: Pogotowie dla kultury

Opublikowano:
Autor:

KONRAD SZOŁAJSKI: Pogotowie dla kultury - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 17 marca w Wiadomościach TVP omówiono mój satyryczny, napisany w konwencji groteski felieton pt. ”Wirus z nieba”, który ukazał się na różnych portalach ogólnopolskich. Niestety, część komentarzy była utrzymana w tonie wskazującym na nierozumienie sytuacji kraju i intencji mojego tekstu.

Nie było on bynajmniej „ohydnym atakiem na prezydenta”, raczej jego obroną przed telewizyjnym blamażem. Jednak przez owych naiwnych jak mniemam odbiorców moja satyra została uznana za poważny manifest polityczny, co można porównać do sytuacji – oczywiście toute proportion gardee – w której np. ks. biskup Ignacy Krasicki byłby oskarżony o obrażanie uczuć religijnych, gdy publikował „Mochanomachię”.

Uważam, że pospiesznie inscenizowane wizyty głowy państwa na przejściach granicznych, w remizach, bankach i szpitalach pełną rolę propagandową i realnie nikomu nie pomagają. Nie są zwykłym elementem pracy prezydenta, a wyglądają raczej jak nieudolna ustawka nadgorliwych dziennikarzy TVP. Przypomina to nieustanne pokazywane Jaruzelskiego, jakoby ratującego gospodarkę w czasie stanu wojennego. W nieco podobny do generalskiego mundur ubrano Andrzeja Dudę, jakby ktoś chciał go ośmieszyć.

Trudno więc się na to nie oburzyć na to, co robi w tej kwestii TVP, bo urząd prezydenta, szczególnie w takiej chwili jest niezwykle ważny – poza wypełnianiem standardowych obowiązków konstytucyjnych prezydent powinien pokazywać wzorową postawę obywatelską ponad podziałami i jednoczyć społeczeństwo w walce z pandemią.

I właśnie przez szacunek dla głowy państwa można a nawet należy podchodzić do niezgrabnej propagandy w sposób krytyczny, bo Wiadomości nie tyle informują o działaniach prezydenta, co robią z nich farsę.

W dodatku wcale nie wydaje się potrzebne sztuczne tworzenie wrażenia w oparciu o telewizyjne inscenizacje z udziałem głowy państwa w roli statysty, bo można mówić o realnych działaniach, jakie podejmuje obecnie licznie osoby z obozu władzy i np. w niedzielny wieczór 15 marca miałem przyjemność gościć w Halo Radio (zaznaczam: gościć telefonicznie) pana wicepremiera Piotra Glińskiego. Gliński po prostu spokojnie objaśnił słuchaczom, jakie kroki podejmuje kierowane przez niego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby ratować ludzi sztuki w czasach zarazy. Obiecał też, że za kilka tygodni znowu będziemy mogli porozmawiać, sprawdzając, co ze jego słów stało się faktem. Notabene tak samo zachował się Radosław Śmigulski, dyrektor PISF. Ani Gliński, ani Śmigulski nie pojechali z kamerami wizytować pustych teatrów i opuszczonych planów filmowych, a usiedli do pracy, zdalnie organizując pomoc potrzebującym. Tu jest link, umożliwiający odsłuchanie (a nawet obejrzenie) rozmowy prowadzonej w Halo.Radio: „Kultura w czasach zarazy” - 15.03.2020 w godzinach 21.00 – 23.00.

Teraz w Halo.Radio – medium obywatelskim utrzymującym się z darów słuchaczy – prowadzimy „Pogotowie” dla kultury”, bo to jest wspólna sprawa, niezależna od naszych politycznych sympatii.

Dlatego zachęcam wszystkich ludzi kultury - filmowców, aktorów, muzyków i artystów uprawiających rożne formy twórczości oraz w ogóle wszelkie osoby pracujące w teatrach, na planach zdjęciowych, przy organizacji koncertów i imprez - zarówno etatowo jak i w oparciu o umowy o dzieło lub zlecenia (których jest większość) a także w ogóle wszystkich obywateli zainteresowanych naszymi problemami - do zgłaszania się do Halo.Radio z informacjami i postulatami oraz ofertami pomocy. Będziemy śledzić, co się w sprawie ratowania kultury dzieje, przedstawiać problemy i rozmawiać z tymi, którzy mogą pomóc. E-mail do kontaktu: [email protected].

Czy czytelnicy portalu będą chcieli się włączyć w taką kampanię? Jestem pewny, że tak – czekam na głosy i pomysły.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE