Reklama

Kierowcy na krawędzi prawa

Opublikowano:
Autor:

Kierowcy na krawędzi prawa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jazda samochodem bez prawka i uprawnień to dość popularny proceder, któremu bez większych obaw poddają się Polacy. Trudno stwierdzić, czy zapanowała na to moda, czy zmusza do tego sytuacja, czy to raczej przejaw czystego wyrachowania i braku odpowiedzialności? W każdym razie takich kierowców na polskich drogach nie brakuje. Na ulicach powiatu sanockiego, niestety, również.

Sytuacje, które skłaniają kierowców do zabronionych ustawą zachowań (art. 135 kodeksu drogowego) bywają różne: jeden nigdy nie zdawał egzaminu, drugi stracił uprawnienia za punkty karne lub jazdę pod wpływem alkoholu, jeszcze inny zgubił prawko i nie miał czasu na wyrobienie nowego.

Jak informuje starszy aspirant Anna Oleniacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji, od początku roku sanoccy funkcjonariusze zatrzymali kierowcom 388 uprawnień do kierowania pojazdami. Najczęściej zatrzymują prawo jazdy (za pokwitowaniem) w razie: przekroczenia przez kierujących dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, gdy upłynął termin ważności prawa jazdy.

Za jazdę bez prawa jazdy i bez uprawnień kierowcy mogą ponieść srogie konsekwencje. Nic sobie jednak z tego nie robią, a polskie prawo i przepisy drogowe traktują z przymrużeniem oka. W zasadzie „dlaczego nie - usłyszeliśmy od jednego z rozmówców - skoro politycy czy ważne osobistości też jeżdżą bez prawka. Na dodatek łamią przepisy, a ja nie, bo po prostu nigdy nie podchodziłem do egzaminu”.

Więcej w 47 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE