Reklama

Jak działa klimatyzacja multisplit?

Opublikowano:
Autor:

Jak działa klimatyzacja multisplit? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Klimatyzacja multisplit to bardzo ciekawe rozwiązanie, które może zastąpić centralny system chłodzący. To dobra alternatywa w szczególności, gdy wykonanie instalacji kanałowej, jest niemożliwe. Klimatyzacja tego typu nadaje się do takich miejsc jak biura, domy czy mieszkania. Możemy zatem zastosować ją praktycznie wszędzie. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym różni się klimatyzacja typu mulitsplit od split?

Na pierwszy rzut oka klimatyzacja mulitsplit jest bardzo podobna do klasycznego splita. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że działa na zasadzie tych samych lub podobnych jednostek klimatyzacyjnych. Różnica jest jednak zasadnicza. Kiedy mamy do czynienia z tradycyjnym klimatyzatorem typu split to jedno urządzenie zewnętrzne połączone jest z jednym urządzeniem wewnętrznym. Z kolei w przypadku klimatyzacji mulitsplit możemy z połączyć wiele jednostek wewnętrznych z zaledwie jedną jednostką zewnętrzną. To naprawdę wielka zaleta takiego rozwiązania w szczególności, gdy nie mamy miejsca na dużą liczbę urządzeń po zewnętrznej stronie budynku.

Jaka jest zasada działania klimatyzacji multisplit?

Za sprawą zastosowania odpowiedniego rozwiązania, czyli regulacji wydajności urządzenia zewnętrznego przez ustalanie prędkości silnika sprężarki, czy też zastosowanie dodatkowej, możliwe jest uzyskanie niezwykle dużej elastyczności w czasie pracy systemu. Jak to wygląda w praktyce? Dzięki takiemu działaniu możliwe jest działanie jednego sprzętu w konkretnym momencie, jak i wielu z pełną, czy też ograniczoną mocą. Pozwala nam to uzyskanie bardzo dużego komfortu użytkowania, gdyż powietrze w wybranych przez nas pomieszczeniach jest schładzane tylko wtedy, gdy tego oczekujemy. 

Jak wygląda montaż klimatyzacji multisplit?

Montaż klimatyzacji multsplit jest bardzo zbliżony do tradycyjnych splitów. W przypadku jednostki zewnętrznej cały proces jest taki sam. Jak się można jednak domyślić, różnice zachodzą, kiedy mamy do czynienia z montażem urządzeń wewnętrznych. Są one łączone z konkretną jednostką wewnętrzną, dlatego wszystkie połączenia linii miedzianych, przez które wysyłany jest chłodniczy czynnik, prowadzone są tylko częściowo wspólnie albo oddzielnie. Klimatyzacja multisplit charakteryzuje się swoją niską ingerencją w konstrukcję konkretnego budynku.

Wybór urządzeń

Wielką zaletą klimatyzacji typu multisplit jest, że urządzenia mogą być przez nas dobierane w zależności od naszego zapotrzebowania na moc, czy konkretną konstrukcję sprzętu. Z jednym urządzeniem zewnętrznym mogą zostać połączone klimatyzatory podsufitowe, naścienne, przypodłogowe, a niekiedy nawet jednostki kanałowe, jeśli tylko tego oczekujemy. Co nam to daje? Przede wszystkim to, że klimatyzację możemy bez większego problemu dopasować do swoich potrzeb. 

Gdzie możemy wykorzystać klimatyzację multisplit?

Jak już wspominaliśmy, klimatyzacja multisplit okaże się świetnym rozwiązaniem tam, gdzie zachodzi konieczność chłodzenia kilku pokojów w tym samym czasie. Co więcej, jest to także idealny system w budynkach, w których nie ma zbyt wiele miejsca po zewnętrznej stronie. Zastosowanie tylko i wyłącznie jednego urządzenia sprawia, że zagospodarowanie przestrzeni jest znacznie lepsze. Warto również wspomnieć, że klimatyzacja multisplit nie musi być planowana już w czasie budowy budynku. Możemy ją zainstalować również w późniejszym czasie.

Jak widać, klimatyzacja typu multisplit to bardzo ciekawe rozwiązanie. Ma ono wiele zalet oraz praktycznie nie ma wad, dlatego, jeśli chcemy mieć możliwość chłodzenia kilku pomieszczeń naraz, to warto je rozważyć. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE