Reklama

IV rozbiór Polski

Opublikowano:
Autor:

IV rozbiór Polski - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 17 września 1939 roku rozpoczęła się inwazja ZSRR na Polskę. Tereny obecnego województwa podkarpackiego i powiatu sanockiego podzielone wówczas zostały między okupantów niemieckich i radzieckich. Życie wielu mieszkańców stało się gehenną.

1 września 1939 roku wojska niemieckie wkroczyły na ziemie polskie, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. 16 dni później armia radziecka zaatakowała nasze państwo. Okres ten był najbardziej krwawy i makabryczny w historii Polski. Mordom, deportacjom żołnierzy i ludności cywilnej w głąb Rosji nie było końca. Sowieci próbowali pozbawiać Polaków ich wielopokoleniowej kultury, historii i tradycji. W szczególnie okrutny sposób walczyli z wiarą katolicką i duchownymi. Owe praktyki doprowadziły do IV rozbioru Polski.

Sowiecka okupacja
23 sierpnia 1939 roku podpisano porozumienie o nieagresji między III Rzeszą a ZSRR. Jednakże w tajnych aktach dołączono jeszcze porozumienie o rozbiorze Polski, Litwy Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

Zgodnie z paktem Ribbentrop - Mołotow granica Generalnej Guberni i ZSRR przebiegała na Sanie. Rzeka przedzielała powiat na dwie części. Zachodnia część trafiła pod rządy Niemców, natomiast wschodnia należała do Związku Radzieckiego oraz ukraińskiego obwodu drohobyckiego. Siedziby powiatu znajdowały się wówczas w Lesku i Ustrzykach Dolnych. Rosjanie, tworząc nową komunistyczną administrację, na stanowiskach urzędniczych obsadzali przede wszystkim swoich rodaków, rzadziej Ukraińców, niekiedy Żydów i podległych sobie Polaków. Jednak największym szacunkiem darzyli Żydów za ich pracowitość i „głowę do interesów”. Bardzo często zdarzały się przypadki wrogości ze strony Żydów w stosunku do Polaków. Jeden z Semitów, pochodzący z Olchowiec, Bergenbaum Szmyrko, podczas publicznego wystąpienia zdeptał biało - czerwoną flagę narodową i krzyczał, że Polskę trafił szlag. Inny przykład niechęci Żydów do Polaków miał miejsce w Lutowiskach w okresie Bożego Narodzenia w 1939 roku. Judaiści nasłali na miejscowego księdza żołnierzy sowieckich. Miał on bowiem ukrywać w kościele polskich oficerów i odprawiać dla nich msze święte. Komuniści przetrząsnęli kościół, a ksiądz musiał uciekać z Lutowisk. 

Więcej w 38 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE