Reklama

Głosowanie bez opozycyjnych radnych przeszło pozytywnie

Opublikowano:
Autor:

Głosowanie bez opozycyjnych radnych przeszło pozytywnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowi radni zgodzili się na udzielenie poręczenia długoterminowego kredytu zaciąganego przez sanocki szpital. Kredyt konsolidacyjny został zaciągnięty po to, aby zaoszczędzić na kredytach, które szpital już spłaca.

W projekcie uchwały, którą 12 głosami przyjęli radni, czytamy, że Powiat Sanocki udziela poręczenia w łącznej wysokości blisko 17,5 miliona złotych, z czego kredyt wynosi 12 mln zł, a odsetki prawie 5,5 mln zł. Raty zostały rozłożone na 20 lat, spłata ma się zakończyć w 2039 roku. Taki projekt uchwały poparło 12 radnych, czyli wszyscy, którzy akurat tego dnia byli na sali obrad. Opozycja nie stawiła się na sesji. 

Już po głosowaniu Henryk Przybycień, dyrektor sanockiego szpitala, wyjaśniał, po co właściwie szpital zaciąga kolejne zadłużenie. 

- Chodzi o obniżenie kosztów obsługi tych kredytów, które szpital już posiada - powiedział nam dyrektor sanockiego szpitala. 

 - Kredyt jest dla nas bardzo korzystny, bo oprocentowanie, jakie obecnie mamy, jest na poziomie około 4 - 5 procent. Teraz jest szansa uzyskać kredyt konsolidacyjny z odsetkami na poziomie poniżej 4 procent. Dzięki temu uda się wygenerować oszczędności na kredytach, które szpital już posiada - dodał Henryk Przybycień.

 Dalej w uzasadnieniu przygotowanej przez powiat uchwały czytamy, że zaciągnięcie kredytu konieczne jest ze względu na trudną sytuacją finansową sanockiego szpitala.

Z materiałów przygotowanych na sesję rady powiatu wynika, że stan zadłużenia lecznicy na dzień 31 października 2018 roku wynosi prawie 25 milionów złotych. 

 A jeszcze nie tak dawno dyrektor szpitala podczas jednej z powiatowych sesji zapewniał radnych i zarząd, że jest zupełnie inaczej - sytuacja placówki jest stabilna, w planach rozwój i poszerzenie kadry o nowych pracowników, w dłuższej perspektywie czasowej także o tych z Ukrainy. Nie było mowy o kłopotach finansowych i zaciąganiu kolejnych kredytów.

 Opozycyjni radni na postępowaniu dyrektora i zarządu oraz radnych, którzy udzielili zgody na kredyt, nie zostawiają suchej nitki. Ich zdaniem polityka obecnych władz może zachwiać działalnością placówki, a nawet doprowadzić do jej zamknięcia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE